Pytanie:
"Małżeństwo posiada pewien majątek. Rozstają się. Jedno z nich chce podziału majątku, drugie robi wszystko, by ten fakt opóźnić: albo nie zgadza się, albo proponuje warunki podziału nie do przyjęcia przez drugą stronę. W końcu jedno z nich występuje do sądu o podział. Jak wyglądają opłaty sądowe? Czy tzw. wpis, powołanie rzeczoznawcy, który wyceni majątek itp. ponosi strona, która wniosła pozew? Czy te koszty są później dzielone po połowie? W końcu to ich wspólny majątek. I czy istnieje możliwość obniżenia lub zwolnienia z wpisu od pozwu w sytuacji, gdy strona zakładająca sprawę znajduje się w trudnej sytuacji materialnej? Sprawa jest szczególna: mąż mieszka z konkubiną we wspólnym mieszkaniu. Żona z synem wyprowadziła się do wynajętego mieszkania. To zrozumiałe, że mężowi nie zależy na podziale mieszkania, gdyż on ma gdzie mieszkać. W tej sytuacji to żona zmuszona jest założyć sprawę."
Odpowiedź prawnika: Koszty sprawy o podział majątku
W przypadku spraw rozwodowych sąd określa wysokość wpisu tymczasowego dla wniesienia pozwu w granicach od 30 do 600 zł. Wpis ten ma charakter tymczasowy, a zatem może ulec zmianie tak w kierunku zmniejszenia, jak i zwiększenia. Od wniosku o podział majątku pobiera się wpis w wysokości 1/5 wpisu stosunkowego, obliczonego od wartości majątku podlegającego podziałowi. Wysokość wpisu stosunkowego uzależniona jest rzecz jasna od wartości przedmiotu sporu i waha się od 30 do 100 tys. zł. Jeżeli podział majątku następuje na zgodny wniosek stron, wysokość wpisu wynosi 1/10 wpisu stosunkowego. Powyżej opisane opłaty zaliczane są do kategorii kosztów sądowych. Sąd może przyznać osobie fizycznej zwolnienie całkowite lub częściowe od kosztów sądowych, jeżeli osoba ta złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. W oświadczeniu tym powinny być zawarte dane o stanie rodzinnym, majątku i dochodach. Wniosek o przyznanie zwolnienia od kosztów sądowych należy złożyć na piśmie lub ustnie do protokołu w sądzie, w którym toczy się postępowanie lub w którym sprawa ma być wytoczona. Do sądu należy ostateczne uznanie oświadczenia za dostateczne do zwolnienia od kosztów sądowych. Wyróżnia się ponadto także koszta procesowe, w skład których wchodzą m.in. koszty sądowe, koszty przejazdów, równowartość zarobku utraconego na skutek stawiennictwa w sądzie. Strona, która przegra w postępowaniu, obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi – na jego żądanie – koszty procesu. Jednak w wypadkach szczególnie uzasadnionych sąd może zasądzić od strony przegrywającej jedynie część kosztów procesu, a nawet może nie obciążać strony kosztami. Ocenie sądu pozostawione zostało zakwalifikowanie konkretnej sytuacji jako wypadku szczególnie uzasadnionego.
Michał Włodarczyk
Radca prawny
Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?
-
Sergiusz 2020-05-10 11:15:43
Witam,jesteśmy z żoną w trakcie rozwodu. Chcę składać do sądu wniosek o podział mieszkania które wzieliśmy w spólny kredyt. Niechcę jego sprzedawać, nie mam możliwości spłacać kredyt sam. Mamy dziecko. Jaki wyrok sądowy może być? Może sąd wygonić mi na ulicy?
-
Ewa 2019-12-27 00:48:49
Witam.
Jestem od trzech lat po rozwodzie. Z niepelnoletnim dzieckiem mieszkam w mieszkaniu na kredyt hipoteczny, ktory od 2,5 roku splacam sama, a zaciagnelismy razem,bedac malzenstwem.Wartośc mieszkania szacuje na okolo 170 tys. Kredytu bylo 110 tys. W tej chwili zostalo okolo 80 tys zl. Chcialabym przejac kredyt. Jak przedstawia sie moja sytuacja w swietle prawa? Co w tej sytuacji powinnam zrobic i jakie beda koszta?
-
ANA 2019-08-18 13:39:09
Witam serdecznie .Jestem 2 latapo rozwodzie .Mamy 4 dzieci z jedna nieletnia wyprowadziłam sie z domu i zamieszkałam w wynajetym mieszkaniu .Jest mi ciezko a przy okazji chciała bym pomóc dzieciom ktore nie dostały od nas nic zewzgledu na ciezka sytuacje .Dom wraz z działka zakupilismy 15 lat po sxlubie majac juz 3 dzieci .Ze względów róznyccccccccccch w akcie widnieje tylko mój maż .Twierdzi zatem ze nic mi sie nie nalezy .Dom jest zdewastowany i zaniedbany działki lezą obłoogiem aż serce sciska gdy patrze . Chciała bym odzyskać swoja część .Nie stac mnie na koszty z tym zwiazane .Czy jest jakaś mozliwosć aby koszty opłacic po podziale ?A moze maż ma racje ze nic mi sie nie nalezy ??Proszę poradzic co i jak mam zrobic .Dziekuje bardzo ;))
-
anton 2015-09-04 20:08:29
Postępowanie w sprawie podziału majątku jest postępowaniem nieprocesowym. Zastosowanie ma więc art. 520 kodeksu postępowania cywilnego, który przewiduje, iż każdy uczestnik ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie.W komentarzu do art. 520 kodeksu postępowania cywilnego, [w:] Bodio J., Demendecki T., Jakubecki A., Marcewicz O., Telenga P., Wójcik M.P., Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz, Oficyna, 2008, wskazuje się, że w postępowaniu nieprocesowym nie ma "pojedynku" dwóch przeciwstawnych sobie stron, dlatego też nie można mówić o przegrywającym, który powinien zwrócić koszty postępowania wygrywającemu. Przeciwnie, z treści całego art. 520 wynika, że ustawodawca zakłada, że w zasadzie uczestnicy postępowania są w tym samym stopniu zainteresowani jego wynikiem, a orzeczenie sądu udziela ochrony prawnej każdemu uczestnikowi. Dlatego ten, kto poniósł koszty sądowe lub koszty zastępstwa procesowego nie uzyska zwrotu wydanych kwot od innego uczestnika, ale i nie jest obowiązany do zwracania kosztów poniesionych przez innego uczestnika.
-
sylwia drozd 2014-06-25 21:56:34
podpisalam zgode na sprzedaz mieszkania jeszcze przed rozwodem poniewaz maz grozil ze mnie zniszczy jesli nie podpisze,obecnie zalozylam sprawe o majatek czy mam szanse odzyskac polowe naszego wspolnego majatku jesli od czasu rozwodu minelo 7 lat?
-
Piotr 2014-05-28 12:25:41
Witam,mam pytanie jestem po rozwodzie moja była żona mieszka z dziećmi w mieszkaniu prze zemnie wyremontowanym i wyposażonym ,mieszkanie jest spółdzielcze ,jakie by były koszty założyła sprawę o podział majątku,czy warto zakładać taką sprawę.
-
beata 2013-10-12 23:53:47
Witam,mam pytanie jestem po rozwodzie mój mąż mieszka z pełnoletnimi dziećmi w tym mieszkaniu,mieszkanie jest spółdzielcze ,jakie by były koszty gdybym założyła sprawę o podział majątku,czy warto zakładać sprawę.
-
marcel 2012-12-13 13:37:39
witam mam pytanie.bardzo zalezy mi na odpowiedzi.jestem z żoną 5 lat po rozwodzie. Oddałem zonie nasze wspolne mieszkanie zaraz po rozstaniu. Nie p[odzielilismy jednak naszej działki z rozpoczętą budową( fundamenty) Dzialka warta jest ok 150 tys. Namawiam byłą zonę na sprzedaz ale bez skutku. wszystko tam niszczeje trzymanie tego nie ma sensu,tymbardziej ze mi pieniadze sa potrzebne . Założyłem nową rodzinę i chcialabym kupić mieszkanie. Jakie są koszta takiej sprawy jesli ja ją założe? I czzy to oczywiste ze sąd podzieli tę działkę? czy mogę przegrac taką sprawe?
-
aneta 2012-03-17 13:17:31
witam, mam pytanie jakie koszty musze ponieśc przy zakladaniu sprawy o podzial majtku. Sytuacja u mnie tak wyglada iz były mąż zamieszkuje mieszkanie słuzbowe ktore moi rodzice NAM umeblowali, ja musialam sie wyprowadzić, zostawiłam wszystko. jestesmy po rozwodzie, ja nie pracuję, mieszkam z synem na stancji, ledwo mi starcza na zycie, mam partnera i wspolne dziecko, jakie dokumenty skladać. proszę o odp. na maila.
-
pepe 2012-02-23 22:58:28
witam chcialem zapytac jaki jest koszt rozprawy podzialu majatku w momecie kiedy tato zyje mama nie zgoda jes posrod rodzenstwa oprocz jednego brata a wartosc majatu ok 1,300,000
-
Łukasz 2011-10-15 21:36:33
Witam,piszę w sprawie kosztów o podział majątku.Sprawa ma się tak iż mój ojciec zmarł w marcu tego roku.
żyje mama i chcielibyśmy zrobić z siostrą podział majątku. i chcielibyśmy widzieć jakie są tego koszty,i czy można to może zalatwić tylko u notariusza.
praktycznie cały majątek był zapisany na ojca.Proszę o pilną odpowiedz na meila.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?