Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Jeżeli kształcenie pracownika nie odbywa się na podstawie skierowania z zakładu pracy, o którym mowa w §4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. z 1993r., Nr 103, poz. 472, z późn. zm.), wówczas pracodawca nie ma obowiązku pokrywania za pracownika opłat za naukę pobieranych przez szkołę.
Pomimo tego pracodawca może pokryć pracownikowi koszty związane z nauką, w oparciu o umowę zawartą w formie pisemnej lub ustnej. W takim wypadku wydatki z tytułu nabycia usług w zakresie edukacji bedą stanowić koszty uzyskania przychodu dla pracodawcy, jednak u pracownika wystąpi opodatkowany przychód ze stosunku pracy.
Faktura dotycząca usług edukacyjnych świadczonych na rzecz pracownika nie musi zawierać imienia i nazwiska pracownika, którego dotyczy. Wystarczy ogólne określenie "usługi edukacyjne", albo "czesne za studia magisterskie I semestr". Jednak faktura taka powinna w powiązaniu z innymi dokumentami posiadanymi przez pracodawcę wskazywać, kto faktycznie był beneficjentem świadczenia pracodawcy, tzn. kto faktycznie studiował.