Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) notariusze są płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego.
Ponieważ sprzedaż nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego, przy zakupie nieruchomości to notariusz oblicza podatek PCC, pobiera go od kupującego i odprowadza do właściwego urzędu skarbowego. Kupujący nie jest w takiej sytuacji zobowiązany ani do składania deklaracji dla celów PCC, ani samodzielnego obliczania i wpłacania podatku do urzędu skarbowego.
W przypadku umowy sprzedaży PCC według stawki 2% pobiera się od podstawy opodatkowania, którą jest wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego (art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o PCC). Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.
Zatem podstawą naliczenia PCC nie będzie kwota do zapłaty wynikająca z zastosowania bonifikaty. Powinna to być natomiast wartość wynikająca z opinii rzeczoznawcy, o ile określa ona aktualną wartość rynkową przedmiotu sprzedaży. W praktyce jednak, jeśli cena uzyskana na licytacji będzie wyższa niż ta wynikająca z wyceny, do obliczenia PCC najczęściej przyjmowana jest ta cena.