Kurator dla dziecka z Domu Dziecka

Pytanie:

"Chciałabym uzyskać informację na temat wniosku o ściganie w przypadku art. 197 k.k. w sytuacji, gdy pokrzywdzoną jest wychowanka Domu Dziecka, jej ojciec ma ograniczoną władzę rodzicielską, a matka przebywa za granicą (adres jest nieznany). Dziewczyna obecnie ma lat 16, w chwili popełnienia rzekomego przestępstwa miała prawie 15 (brakowało jej 2 miesięcy). Chciałabym uzyskać informację, kto w takim przypadku ma obowiązek podpisania wniosku o ściganie? "

Odpowiedź prawnika: Kurator dla dziecka z Domu Dziecka

Rodzice są przedstawicielami ustawowymi dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej lub w placówce opiekuńczo-wychowawczej nie powoduje utraty przez rodziców władzy rodzicielskiej, a odseparowanie go od rodziców nie jest całkowite, nadal mogą i mają obowiązek interesowania się dzieckiem i warunkami, w jakich ono przebywa, informowania sądu o dostrzeżonych uchybieniach i podejmowania decyzji w istotnych sprawach dziecka, np. wyrażenie zgody na zabieg operacyjny. Mogą też odwiedzać dziecko, jeżeli sąd opiekuńczy nie pozbawił ich osobistej styczności. Z tego wynika, że nadal także są przedstawicielami dziecka i to oni powinni podejmować wszelkie czynności w postępowaniu sądowym. Z opisanego stanu faktycznego wynika, że ani ojciec, ani matka nie są pozbawienia władzy rodzicielskiej. W związku z tym, pomimo umieszczenia dziecka w placówce wychowawczo-opiekuńczej, nadal to na nich ciąży obowiązek reprezentacji dziecka. Jednak gdy żadne z rodziców nie może reprezentować dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską, reprezentuje je kurator ustanowiony przez sąd opiekuńczy. Trzeba zatem złożyć do sądu rodzinnego wniosek o ustanowienie kuratora dla małoletniego. Warto także pamiętać, że sąd opiekuńczy ma obowiązek okresowo, nie rzadziej niż raz na sześć miesięcy, dokonać oceny sytuacji dziecka umieszczonego w placówce opiekuńczo-wychowawczej i jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd z urzędu wszczyna postępowanie o pozbawienie władzy rodzicielskiej jego rodziców. W sytuacji, gdyby żadnemu z rodziców nie przysługiwała władza rodzicielska, sąd ustanawia dla dziecka opiekę.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika