Legalizacja budowy stawu hodowlanego
Pytanie:
"Rolnik wybudował staw na gruncie rolnym celem hodowli ryb, bez powiadamiania stosownych urzędów. Powierzchnia stawu wynosi 35 arów. Po interwencji sąsiadów, rolnik dostał decyzję uznającą, że staw jest samowolą budowlaną i nakazującą rolnikowi jego likwidację. Czy istnieje podstawa prawna, pozwalająca rolnikowi odwołać się od decyzji nakazującej likwidację stawu oraz czy staw rybny na gruncie rolnym o powierzchni 35 arów wymaga pozwolenia budowlanego?"
Odpowiedź prawnika: Legalizacja budowy stawu hodowlanego
Zgodnie z art. 29 ust. 2 ustawy Prawo budowlane pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na wykonywaniu urządzeń melioracji wodnych szczegółowych, z wyjątkiem:
- ziemnych stawów hodowlanych,
- urządzeń melioracji wodnych szczegółowych usytuowanych w granicach parków narodowych, rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych oraz ich otulin.
Jak więc wynika z powyższego, na budowę ziemnego stawu hodowlanego potrzebne jest pozwolenie. Mamy więc do czynienia z samowolą budowlaną, pojawia się więc pytanie, czy możliwa jest jej legalizacja. Informacje na temat warunków legalizacji zawiera artykuł Samowola budowlana
Z uwagi na fakt, iż doszło już do wydania decyzji o rozbiórce, należy się od tej decyzji odwołać, jeśli możliwa jest legalizacja budowy. Decyzję nakazującą rozbiórkę obiektu wydaje co do zasady powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Odwołanie od decyzji nakazującej rozbiórkę należy wnieść za jego pośrednictwem do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. Termin na wniesienie odwołania wynosi 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?