Legalizacja budowy stawu hodowlanego

Pytanie:

Rolnik wybudował staw na gruncie rolnym celem hodowli ryb, bez powiadamiania stosownych urzędów. Powierzchnia stawu wynosi 35 arów. Po interwencji sąsiadów, rolnik dostał decyzję uznającą, że staw jest samowolą budowlaną i nakazującą rolnikowi jego likwidację. Czy istnieje podstawa prawna, pozwalająca rolnikowi odwołać się od decyzji nakazującej likwidację stawu oraz czy staw rybny na gruncie rolnym o powierzchni 35 arów wymaga pozwolenia budowlanego?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 29 ust. 2 ustawy Prawo budowlane pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na wykonywaniu urządzeń melioracji wodnych szczegółowych, z wyjątkiem

 • ziemnych stawów hodowlanych, 
 • urządzeń melioracji wodnych szczegółowych usytuowanych w granicach parków narodowych, rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych oraz ich otulin. 

Jak więc wynika z powyższego, na budowę ziemnego stawu hodowlanego potrzebne jest pozwolenie. Mamy więc do czynienia z samowolą budowlaną, pojawia się więc pytanie, czy możliwa jest jej legalizacja. Informacje na temat warunków legalizacji zawiera artykuł Samowola budowlana

Z uwagi na fakt, iż doszło już do wydania decyzji o rozbiórce, należy się od tej decyzji odwołać, jeśli możliwa jest legalizacja budowy. Decyzję nakazującą rozbiórkę obiektu wydaje co do zasady powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Odwołanie od decyzji nakazującej rozbiórkę należy wnieść za jego pośrednictwem do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. Termin na wniesienie odwołania wynosi 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

W

21.6.2014 17:5:57

Re: Legalizacja budowy stawu hodowlanego

Jak za legalizowac staw ktory był wykopany bez zezwolenia. Jakie bedą koszty.

Bogusia

2.9.2009 10:27:59

Re: Legalizacja budowy stawu hodowlanego

Chciałabym wykopać staw na działce ponieważ gdy tylko padają deszcze to na działce stoi długo woda i nie daje sie nic na niej uprawiać. Są to ziemie klasy VI i V. W chwili obecnej rośnie tylko trawa. Działka ma 7200 m2 Ja chciałbym wykopać staw wielkości do 1500m2. Staw osuszył by mi teren a także chciałabym wpuścic do niego troche ryb hodowlanych na własny użytek. Czy muszę załatwiać pozwolenia na wykopaniu stawu?? Mieć zgodę sąsiadów na wykopanie stawu?? Proszę o odpowiedź.

rolnik

31.8.2009 22:16:7

Re: Legalizacja budowy stawu hodowlanego

a jak się ma ta sama kwestia, ale dotycząca wykopania stawu na gruncie rolnym zawkalifikowanym jako nieużytek?

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 12.12.2017

  Przychody z działalności rolniczej a PIT

  Przychody z działalności rolniczej zostały wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podatkiem tym objęte są tylko dochody z tej części działalności rolniczej, (...)

 • 6.5.2010

  Samowola budowlana

  Istnieje kilka możliwości naruszenia przepisów dotyczących budowania obiektów i przeprowadzania robót budowlanych. Na wybudowanie większości obiektów należy mieć pozwolenie właściwego organu. (...)

 • 4.3.2017

  Mniej formalności przy budowie

  1 stycznia 2017 r. weszła w życie ustawa z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Ustawa wprowadziła ułatwienia i uproszczenia (...)

 • 11.12.2017

  Rozwijanie strzelnictwa

  Korzystając ze środków z budżetu obronnego, będzie można przekazywać samorządom dotacje na budowę i remonty strzelnic oraz rozwijanie sportu strzeleckiego. Jednym z warunków dotowania (...)

 • 20.10.2017

  Więcej pieniędzy na budowę Muzeum Historii Polski

  Zwiększenie budżetu na budowę Muzeum Historii Polski z 310 do 659 mln zł oraz wydłużenie terminu budowy do 2020 r. – takie zmiany wprowadza nowelizacja uchwały w sprawie ustanowienia programu (...)