e-prawnik.pl Porady prawne

Legalizacja budowy stawu hodowlanego

Pytanie:

Rolnik wybudował staw na gruncie rolnym celem hodowli ryb, bez powiadamiania stosownych urzędów. Powierzchnia stawu wynosi 35 arów. Po interwencji sąsiadów, rolnik dostał decyzję uznającą, że staw jest samowolą budowlaną i nakazującą rolnikowi jego likwidację. Czy istnieje podstawa prawna, pozwalająca rolnikowi odwołać się od decyzji nakazującej likwidację stawu oraz czy staw rybny na gruncie rolnym o powierzchni 35 arów wymaga pozwolenia budowlanego?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Legalizacja budowy stawu hodowlanego

28.1.2010

Zgodnie z art. 29 ust. 2 ustawy Prawo budowlane pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na wykonywaniu urządzeń melioracji wodnych szczegółowych, z wyjątkiem

  • ziemnych stawów hodowlanych, 
  • urządzeń melioracji wodnych szczegółowych usytuowanych w granicach parków narodowych, rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych oraz ich otulin. 

Jak więc wynika z powyższego, na budowę ziemnego stawu hodowlanego potrzebne jest pozwolenie. Mamy więc do czynienia z samowolą budowlaną, pojawia się więc pytanie, czy możliwa jest jej legalizacja. Informacje na temat warunków legalizacji zawiera artykuł Samowola budowlana

Z uwagi na fakt, iż doszło już do wydania decyzji o rozbiórce, należy się od tej decyzji odwołać, jeśli możliwa jest legalizacja budowy. Decyzję nakazującą rozbiórkę obiektu wydaje co do zasady powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Odwołanie od decyzji nakazującej rozbiórkę należy wnieść za jego pośrednictwem do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. Termin na wniesienie odwołania wynosi 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

Re: Legalizacja budowy stawu hodowlanego

W

21.6.2014 17:5:57

Re: Legalizacja budowy stawu hodowlanego

Jak za legalizowac staw ktory był wykopany bez zezwolenia. Jakie bedą koszty.

Re: Legalizacja budowy stawu hodowlanego

Bogusia

2.9.2009 10:27:59

Re: Legalizacja budowy stawu hodowlanego

Chciałabym wykopać staw na działce ponieważ gdy tylko padają deszcze to na działce stoi długo woda i nie daje sie nic na niej uprawiać. Są to ziemie klasy VI i V. W chwili obecnej rośnie tylko trawa. Działka ma 7200 m2 Ja chciałbym wykopać staw wielkości do 1500m2. Staw osuszył by mi teren a także chciałabym wpuścic do niego troche ryb hodowlanych na własny użytek. Czy muszę załatwiać pozwolenia na wykopaniu stawu?? Mieć zgodę sąsiadów na wykopanie stawu?? Proszę o odpowiedź.

Re: Legalizacja budowy stawu hodowlanego

rolnik

31.8.2009 22:16:7

Re: Legalizacja budowy stawu hodowlanego

a jak się ma ta sama kwestia, ale dotycząca wykopania stawu na gruncie rolnym zawkalifikowanym jako nieużytek?

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ