Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Pojęcie aukcji jest w zasadzie synonimem licytacji. Jednakże to pierwsze z reguły pojawia się na gruncie prawa cywilnego materialnego, a to drugie na gruncie prawa procesowego. Aukcja wiąże się z zagadnieniem sposobu zawarcia umowy. Jest ono regulowane przede wszystkim przepisami kodeksu prawa cywilnego. Są też przepisy regulujące szczególne sytuacje; chodzi tu o aukcje internetowe. Informacje na ten temat zawiera artykuł Oferujesz produkty w sprzedaży wysyłkowej? - dowiedz się więcej o umowach zawieranych na odległość. Do aukcji internetowej znajdą więc zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego (poniżej) oraz regulacje opisane w artykule.
Zgodnie z kodeksem cywilnym umowę można zawrzeć w drodze aukcji lub przetargu. Ze względu na zasadę swobody umów przepisy tylko w pewnym zakresie regulują przebieg aukcji i przetargu. Uczestników i organizatora wiążą przede wszystkim warunki ogłoszone przez tego ostatniego. Ogłoszenie o aukcji albo przetargu musi jednak zawsze oprócz nich zawierać określenie czasu, miejsca i przedmiotu przyszłej umowy. Przepisy kodeksu cywilnego określają też, kiedy dana oferta przestaje wiązać i kiedy następuje zawarcie umowy. W przypadku aukcji oferta przestaje najczęściej wiązać, gdy tylko zostanie złożona oferta kolejna (wyższa), a zawarcie umowy następuje z chwila tzw. przybicia. Natomiast w przetargu oferta przestaje wiązać, gdy wybrano już inna ofertę lub zamknięto przetarg bez wybrania oferty. Przepisy przewidują też możliwość unieważnienia umowy zawartej w jeden z powyższych sposobów, jeżeli strona umowy lub inny uczestnik w porozumieniu z nią wpłynął na wynik aukcji lub przetargu.
Pojęcie licytacji w związku z likwidacją firmy pojawia się w kodeksie spółek handlowych. W tym wypadku w doktrynie początkowo pojawiały się wątpliwości, czy oznacza to zachowanie trybu licytacji opisanego w kodeksie postępowania cywilnego, czy powyżej wskazanego trybu regulowanego przez przepisy kodeksu cywilnego. Obecnie jednak przyjmuje się, iż chodzi o przedstawione powyżej przepisy materialne (k.c.).
Najczęściej jednak pojęciem licytacji posługują się przepisy dotyczące egzekucji – głównie egzekucji z ruchomości i nieruchomości. Przebieg tych licytacji regulują przepisy dwóch ustaw: kodeks postępowania cywilnego i ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.