e-prawnik.pl Porady prawne

Licytacja nieruchomości konkubiny

Pytanie:

Konkubinę czeka egzekucja z nieruchomości stanowiącej mieszkanie własnościowe. Konkubent zamieszkuje w tym mieszkaniu. Jest zameldowany na pobyt stały, dodatkowo ma sporządzoną umowę najmu części tej nieruchomości na okres 10 lat. Czy konkubent może brać udział w licytacji komorniczej (małżonek przecież nie może) i czy w przypadku odbytej licytacji i przybicia umowa najmu z konkubiną chroni konkubenta przed eksmisją do czasu zakończenia terminu umowy najmu?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Licytacja nieruchomości konkubiny

3.8.2006

Zakaz udziału małżonka dłużnika w przetargu, którego przedmiotem jest należąca do niego nieruchomość, wynika z art. 976 § 1 kodeksu postępowania cywilnego. Przepis ten wymienia wszystkie osoby, które są wyłączone z udziału: dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo oraz osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym, licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji, osoby, które mogą nabyć nieruchomość tylko za zezwoleniem organu państwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiły. Nie jest to wyliczenie tylko przykładowe, lecz zupełne. Wynika z tego, że konkubent może wziąć udział w licytacji.

Jeżeli mieszkanie zostanie zlicytowane, to z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności nabywca wstąpi w prawa i obowiązki dłużnika wynikające ze stosunku najmu wg zasad ogólnych.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ