Likwidacja działalności gospodarczej a VAT
Pytanie:
"Mąż chce zlikwidować działalność gospodarczą. Posiada środki trwałe, które są w pełni zamortyzowane. Cześć została zezłomowana, ale samochód ciężarowy marki Lublin został na stanie. Jest płatnikiem podatku VAT i podatek został od całości odliczony. Na dzień dzisiejszy wartość samochodu jest niższa niż odliczony podatek VAT. Chciałby przejąć na potrzeby własne lub jako darowiznę przekazać synowi ewentualnie - czy może sprzedać synowi? Jest to samochód z 1985 roku. Jakie kroki należy poczynić odnośnie samochodu, żeby nie trzeba było zwracać podatku VAT?"
Odpowiedź prawnika: Likwidacja działalności gospodarczej a VAT
Na gruncie podatku od towarów i usÅ‚ug (VAT) w przypadku likwidacji prowadzonej dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej o sposobie, w jaki należy dokonać rozliczenia wykorzystywanego w ramach dziaÅ‚alnoÅ›ci skÅ‚adnika majÄ…tku (np. samochodu), stanowi art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usÅ‚ug. Zgodnie z tym przepisem, opodatkowaniu podatkiem podlegajÄ… towary wÅ‚asnej produkcji i towary, które po nabyciu nie byÅ‚y przedmiotem dostawy towarów w przypadku zaprzestania przez podatnika bÄ™dÄ…cego osobÄ… fizycznÄ… wykonywania czynnoÅ›ci podlegajÄ…cych opodatkowaniu, obowiÄ…zanego na podstawie art. 96 ust. 6 do zgÅ‚oszenia zaprzestania dziaÅ‚alnoÅ›ci naczelnikowi urzÄ™du skarbowego. Wymieniony przepis ma zastosowanie do towarów, w stosunku do których przysÅ‚ugiwaÅ‚o prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotÄ™ podatku naliczonego.
PodstawÄ… opodatkowania jest wówczas wartość towarów podlegajÄ…cych spisowi z natury, ustalona zgodnie z art. 29 ust. 10 ustawy o VAT, tj. cena nabycia i od tej ceny należy obliczyć podatek należny.
Z brzmienia art. 14 ust. 1 ustawy o VAT może wynikać, że ustawodawca chce opodatkować tylko pozostaÅ‚e w firmie Å›rodki obrotowe. Stanowi bowiem o towarach, które nie byÅ‚y przedmiotem dostawy. Takie stanowisko można też spotkać w doktrynie (por. T. Michalik, "VAT. Rok 2005. Komentarz", Wydawnictwo Beck 2005, s. 165). Natomiast przy Å›rodkach trwaÅ‚ych nie może być mowy o ich dostawie jako czynnoÅ›ci uzasadniajÄ…cej odliczenie. SÄ… one bowiem wykorzystywane w inny sposób na potrzeby dziaÅ‚alnoÅ›ci opodatkowanej, a odliczenie VAT przy ich nabyciu nie jest zwiÄ…zane z dokonaniem dostawy.
Jednak sÄ…dy nie miaÅ‚y wÄ…tpliwoÅ›ci. PrzykÅ‚adowo w nadal aktualnym orzeczeniu z 5 maja 2000 r. (I SA/Ka 1719/98) Naczelny SÄ…d Administracyjny stwierdziÅ‚: "Przepis ten pozwala na opodatkowanie towarów, w stosunku do których przysÅ‚ugiwaÅ‚o wymienionym w nim podmiotom prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, przy czym wynikajÄ…ce z niego opodatkowanie nie ogranicza siÄ™ tylko do towarów handlowych (Å›rodków obrotowych), lecz dotyczy również wszelkich innych towarów, jeżeli w zwiÄ…zku z ich zakupem przysÅ‚ugiwaÅ‚o prawo odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego". Podobne stanowisko wyraziÅ‚ NSA w wyroku z 28 listopada 2001 r. (I SA/Kr 1611/99).
Podobne stanowisko zajmujÄ… organy podatkowe. PrzykÅ‚adowo w wyjaÅ›nieniach UrzÄ™du Skarbowego w Stargardzie SzczeciÅ„skim z 1 października 2004 r. (USI/2/443-58/BS/04) stwierdzono, że art. 14 ust. 1 ustawy o VAT mówi o towarach, które stanowiÄ… tzw. Å›rodki obrotowe, oraz towarach, które podatnik zaliczyÅ‚ do Å›rodków trwaÅ‚ych. Z przepisów nie wynika bowiem, że w remanencie likwidacyjnym powinny być ujÄ™te tylko takie towary, które majÄ… wartość handlowÄ… i których sprzedaż jest dopuszczalna.
Zgodnie z przywoÅ‚ywanym art. 14 ustawy o VAT w przypadku likwidacji dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej podatnicy sÄ… obowiÄ…zani sporzÄ…dzić spis z natury towarów w terminie 14 dni, liczÄ…c od dnia zaprzestania wykonywania czynnoÅ›ci podlegajÄ…cych opodatkowaniu oraz zawiadomić o dokonanym spisie z natury, o ustalonej wartoÅ›ci i o kwocie podatku należnego naczelnika urzÄ™du skarbowego w terminie 7 dni, liczÄ…c od dnia zakoÅ„czeniu tego spisu. ObowiÄ…zek podatkowy w przypadku likwidacji dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej powstaje w dniu, w którym powinien być sporzÄ…dzony spis z natury, nie później jednak niż 14 dnia, liczÄ…c od dnia rozwiÄ…zania spóÅ‚ki lub zaprzestania wykonywania czynnoÅ›ci podlegajÄ…cych opodatkowaniu.
Zatem, w przypadku planów likwidacji dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej, o ile w dziaÅ‚alnoÅ›ci pozostaÅ‚ samochód, to aby uniknąć koniecznoÅ›ci zapÅ‚aty VAT od caÅ‚ej jego wartoÅ›ci, podatnicy czÄ™sto przed likwidacjÄ… sprzedajÄ… taki samochód (np. czÅ‚onkowi rodziny), za aktualnÄ… wartość, wystawiajÄ… fakturÄ™ VAT i dopiero potem likwidujÄ… dziaÅ‚alność (na dzieÅ„ likwidacji nie ma już samochodu w dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?