Likwidacja stanowiska pracy w okresie ochronnym

Pytanie:

"Mam uprawnienie do przejścia na emeryturę w obniżonym wieku, tj. mając 60 lat. Spełniam wszystkie warunki do takiej emerytury (15 lat pracy w warunkach szczególnych lub uciążliwych i 40 letni staż pracy). Wiek biologiczny 58 lat. Jestem mężczyzną. Czy pracodawca może rozwiązać ze mną umowę o pracę likwidując moje stanowisko? "

Odpowiedź prawnika: Likwidacja stanowiska pracy w okresie ochronnym

Tryb rozwiązania stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (np. likwidacja stanowiska pracy pod warunkiem wszakże, iż jest to wyłączny powód rozwiązania stosunku pracy) uregulowany jest w ustawie z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Art. 10 tej ustawy przewiduje, iż pracodawca może rozwiązać stosunki pracy, w drodze wypowiedzenia, z pracownikami, których stosunek pracy podlega z mocy odrębnych przepisów szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem i wobec których jest dopuszczalne wypowiedzenie stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, pod warunkiem niezgłoszenia sprzeciwu przez zakładową organizację związkową w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o zamierzonym wypowiedzeniu.

Przepisem zaś przewidującym szczególną ochronę w Pańskim przypadku wydaje się być art. 39 kodeksu pracy przewidujący ochronę dla pracowników, którym brakuje nie więcej niz 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Warto bowiem przywołać wyrok Sądu Najwyższego z 28 marca 2002 r. sygn. akt I PKN 141/01, w którym Sąd ten stwierdził, że przewidziany w art. 39 kp zakaz wypowiedzenia umowy o pracę obejmuje również pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, którym brakuje nie więcej niż 2 lata (w aktualnym stanie prawnym 4 lata) do osiągnięcia ustawowo obniżonego wieku emerytalnego, jeżeli dalszy okres zatrudnienia umożliwia im uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem niższego wieku emerytalnego.

Reasumując, pracodawca może rowiązać z Panem umowę o pracę likwidując stanowisko pracy jedynie wówczas, gdy zakładowa organizacja związkowa nie zgłosi co do tego sprzeciwu w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o dokonanym wypowiedzeniu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Michał B 2013-01-05 11:55:08

    Nie zgadzam się z odpowiedzią a zadane pytanie. Kluczowy w tym przypadku jest art. 10 ust. 1 i art. 5 ust. 5 pkt 1. - "W okresie objęcia szczególną ochroną przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy pracodawca może jedynie wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy i płacy pracownikowi: 1) o którym mowa w art. 39 i 177 Kodeksu pracy;" Autor odpowiedzi przytoczył ust. 2 z art. 10 który odnosi się do innych pracowników szczególnie chronionych wobec których jest dopuszczalne rozwiązanie stosunku pracy, a z informacji z pytania jasno wynika że jest to osoba szczególnie chroniona na podstawie 39 k.p. Dlatego też pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę powołując się na likwidację stanowiska. Jedyna możliwość to wypowiedzenie warunków pracy lub płacy i to tylko na podstawie 43 k.p.

  • ANDRZEJ 2012-06-25 13:05:00

    MAM 63 LATA JESTEM ZATRUDNIONY W OCHRONIE NA PEŁNY ETAT. OD SIERPNIA TRAC.....................................E PRACĘ Z POWODU LIKWIDACJI STANOWISKA CO MAM DALEJ ROBIĆ


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika