Maksymalna wysokość odsetek w umowie pożyczki

Pytanie:

Jak przepisy Kodeksu cywilnego określają maksymalną wysokość odsetek, jaką można określić w umowie pożyczki?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W razie zastrzeżenia odsetek należy pamiętać, że tzw. przepisy antylichwiarskie Kodeksu cywilnego określają maksymalną ich wysokość. Zgodnie z nimi maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego. Następnie zgodnie z art. 359 par 2 z ind. 2 k.c., jeżeli wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej przekracza wysokość odsetek maksymalnych, należą się odsetki maksymalne. W razie braku zastrzeżenia odsetek w formie oprocentowania pożyczki, będzie miała ona charakter nieodpłatny. Natomiast w braku zastrzeżenia odsetek za opóźnienie w umowie należeć się będą odsetki ustawowe.

 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: