Wpłata wkładu mieszkaniowego przed małżeństwem
Pytanie:
"Czy wpłaty na własnościowe mieszkanie spółdzielcze dokonane jeszcze przed zawarciem aktu małżeństwa należy traktować jako majątek odrębny? Mieszkanie zostało oddane nam do zasiedlenia już po zawarciu małżeństwa."
Odpowiedź prawnika: Wpłata wkładu mieszkaniowego przed małżeństwem
Jak najbardziej tak. Wszelkie czynności dokonane przez małżonków przed zawarciem małżeństwa a odnoszące się np. do rozporządzeń pieniężnych, będą zaliczane jako czynności dotyczące majątku odrębnego. Tak się stanie m.in. jeżeli będzie się dokonywać wpłat na rozmaite cele (mieszkanie, samochód etc.). Wpłaty zatem pochodziły z majątku odrębnego. Jednak nabycie mieszkania nastąpiło już po zawarciu małżeństwa i w związku z tym będzie ono wchodzić w skład majątku wspólnego. Zgodnie bowiem z Art. 215. § 2. prawa spółdzielczego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przydzielonego obojgu małżonkom lub jednemu z nich w czasie trwania małżeństwa dla zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych rodziny należy wspólnie do obojga małżonków bez względu na istniejące między nimi stosunki majątkowe.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?