Meldunek a prawo własności
Pytanie:
"Jestem jednym z trzech współwłaścicieli domu ze stałym zameldowaniem. Planuję wyjazd na kilka miesięcy lub nawet powyżej jednego roku. Dwaj pozostali współwłaściciele prawdopodobnie wykorzystają ten czas na wymeldowanie mnie. Po moim powrocie wezwą policję do usunięcia mnie z posesji na podstawie ewentualnego zaświadczenia o wymeldowaniu. O jaki dokument lub decyzję sądu powinienem postarać się przed wyjazdem, tak abym miał dostęp do posesji pomimo wymeldowania mnie?"
Odpowiedź prawnika: Meldunek a prawo własności
W pierwszej kolejności należy wskazać, iż obowiązek meldunkowy jest jedynie obowiązkiem o charakterze techniczno – administracyjnym, który w żaden sposób nie stanowi, ani nie potwierdza prawa własności. Obowiązek meldunkowy ma jedynie na celu dopełnienie przepisów o ewidencji ludności. O przymiocie prawa własności stanowić może natomiast w szczególności wpis prawa do księgi wieczystej nieruchomości. Wskazać należy, iż pomimo wyjazdu, pozostali współwłaściciele nie mogą pozbawić Pana udziału w prawie własności do nieruchomości. Nie mogą również Pana pozbawić prawa do współposiadania nieruchomości. Uprawnienie do współkorzystania z nieruchomości wspólnej gwarantuje art. 206 kodeksu cywilnego. Zgodnie tym przepisem, każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?