Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Miejscem zamieszkania osoby fizycznej określa art. 25 kodeksu cywilnego stanowiąc, że jest to miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.
Przykład:
A przebywa w miejscowości Z (podczas weekendów u rodziców), X (gdzie przebywa w czasie pracy) oraz Y (gdzie przebywa po pracy). Przy czym zamiarem stałego pobytu A jest miejscowość Y (gdzie przebywa po pracy). Zatem miejscem zamieszkania A jest miejscowość Y.
Zgodnie zaś z art. 10 ustawy o ewidencji ludności osoba, która przebywa w określonej miejscowości pod tym samym adresem dłużej niż trzy doby, jest obowiązana zameldować się na pobyt stały lub czasowy najpóźniej przed upływem czwartej doby, licząc od dnia przybycia.
Załóżmy, że A trzy doby przebywa tylko w Y, wtedy miejsce zamieszkania odpowiadało będzie miejscu zameldowania, lecz wcale tak nie musi być. Zameldowanie jest obowiązkiem administracyjno-prawnym określającym adres danej osoby. Natomiast miejsce zamieszkania określa tylko miejscowość, w której dany podmiot przebywa - nie jest natomiast adresem.