Miejsce zamieszkania a miejsce zameldowania

Pytanie:

"Czym różni się adres zameldowania (w dowodzie osobistym) od adresu zamieszkania? Czy można posiadać adres zameldowania w innej miejscowości niż w tej, w której na stałe się zamieszkuje?"

Odpowiedź prawnika: Miejsce zamieszkania a miejsce zameldowania

Miejscem zamieszkania osoby fizycznej określa art. 25 kodeksu cywilnego stanowiąc, że jest to miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.

Przykład:

A przebywa w miejscowości Z (podczas weekendów u rodziców), X (gdzie przebywa w czasie pracy) oraz Y (gdzie przebywa po pracy). Przy czym zamiarem stałego pobytu A jest miejscowość Y (gdzie przebywa po pracy). Zatem miejscem zamieszkania A jest miejscowość Y.

Zgodnie zaś z art. 10 ustawy o ewidencji ludności osoba, która przebywa w określonej miejscowości pod tym samym adresem dłużej niż trzy doby, jest obowiązana zameldować się na pobyt stały lub czasowy najpóźniej przed upływem czwartej doby, licząc od dnia przybycia.

Załóżmy, że A trzy doby przebywa tylko w Y, wtedy miejsce zamieszkania odpowiadało będzie miejscu zameldowania, lecz wcale tak nie musi być. Zameldowanie jest obowiązkiem administracyjno-prawnym określającym adres danej osoby. Natomiast miejsce zamieszkania określa tylko miejscowość, w której dany podmiot przebywa - nie jest natomiast adresem.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika