Mieszkanie spółdzielcze a grunt przy budynku

Pytanie:

"Czy mając mieszkanie własnościowe w bloku należy mi się kawałek terenu obok bloku? Powierzchnia mieszkania 46 m2. "

Odpowiedź prawnika: Mieszkanie spółdzielcze a grunt przy budynku

Nie- osobie, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, nie przysługuje z tytułu tego prawa żadne prawo do nieruchomości gruntowej (określonej przez Pytającącego jako "kawałek terenu obok bloku") Rozumiemy, że przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Należy tu zatem stosować obok ogólnych przepisów prawa cywilnego przepisy dotyczące spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego określone w prawie spółdzielczym. Z chwilą zawarcia umowy na mocy której następuje uzyskanie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, jak wskazuje nazwa, następuje uzyskanie prawa do LOKALU. Nie ma żadnej podstawy prawnej, aby ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wywodzić prawo do nieruchomości gruntowej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • AB 2016-09-25 12:19:40

    Mam mieszkanie własnościowe.Spłódzielia za miejsca postojowe pobiera 20 zł miesięcznie.Osobiście nie wykupiłam takiego miejsca ponieważ uważam naszą spółdzielnię za najdroższą.Czwarty miesiąc wokół budynków są wykopy związane z likwidacją piecyków (pomija, że roboty remontowe miały skończyć się miesiąc temu, a my dalej chodzimy po wykopach).Spóldzielnia wpadła na pomysł, że założą szlaban na wjeździe i klucz do niego otrzymają tylko osoby które opłacają miejscówki.Czy muszą mi udostępnić podjazd do klatki? Miałam już przykre wspomnienia z podjazdem karetki.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika