Mieszkanie własnościowe a udział w gruncie
Pytanie:
"Nabyłam własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego drogą kupna na rynku wtórnym. Na sfinansowanie zakupu biorę kredyt i bank prosi o jak najszybsze założenie księgi wieczystej. Na chwilę obecną (zaawansowanie przekształceń własnościowych w spółdzielni) spółdzielnia poinformowała mnie, że mogę jedynie założyć księgę na ograniczone prawo rzeczowe jakim jest sam lokal. Czy spółdzielnia ma racje tzn. nie przysługuje mi udział w w wieczystym użytkowaniu gruntu, na którym stoi budynek (taką formę własności posiada sama spółdzielnia)? Czy gdy niezbędne przekształcenia się dokonają i będzie można ustanowić odrębną własność na lokal z gruntem, będę musiała zlikwidować księgę na prawo rzeczowe i założyć nową, czy jedynie dodany zostanie do tej pierwszej kolejny zapis?"
Odpowiedź prawnika: Mieszkanie własnościowe a udział w gruncie
W chwili obecnej przysługuje Pani własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego. Jest to prawo rzeczowe ograniczone. Własność lokalu nie została wyodrębniona i co się z tym wiąże, nie przysługuje Pani żaden udział w użytkowaniu wieczystym gruntu, na którym postawiony jest budynek. W związku z tym spółdzielnia ma rację. Może Pani założyć księgę wieczystą dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Zgodnie z art. 24[1] ust. 3 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, w razie przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności lokalu księga wieczysta prowadzona dla tego ograniczonego prawa rzeczowego staje się księgą wieczystą dla nieruchomości, którą po przekształceniu stanie się lokal.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?