Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W postępowaniu nieprocesowym co do zasady każdy uczestnik ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie. Jeżeli jednak uczestnicy są w różnym stopniu zainteresowani w wyniku postępowania lub interesy ich są sprzeczne, sąd może stosunkowo rozdzielić obowiązek zwrotu kosztów lub włożyć go na jednego z uczestników w całości. To samo dotyczy zwrotu kosztów postępowania wyłożonych przez uczestników. Jeżeli interesy uczestników są sprzeczne, sąd może włożyć na uczestnika, którego wnioski zostały oddalone lub odrzucone, obowiązek zwrotu kosztów postępowania poniesionych przez innego uczestnika. Przepis powyższy stosuje się odpowiednio, jeżeli uczestnik postępował niesumiennie lub oczywiście niewłaściwie.
Wniosek o zwrot kosztów należy złożyć najpóźniej przed zakończeniem rozprawy (rozprawy rozumianej jako całość postępowania). Roszczenie o zwrot kosztów wygasa bowiem, jeśli strona najpóźniej przed zamknięciem rozprawy bezpośrednio poprzedzającej wydanie orzeczenia nie złoży sądowi spisu kosztów albo nie zgłosi wniosku o przyznanie kosztów według norm przepisanych.
Wniosek ten można złożyć także od razu lub na każdym etapie postępowania w danej instancji:
-
Wysyłając pismo jeszcze przed pierwszym posiedzeniem sądu (oznaczając sygnaturę sprawy),
-
Przedkładając pismo w trakcie rozprawy,
-
Zgłaszając ustny wniosek.
Jeśli wniosek będzie złożony wcześniej tak, że nie będzie w nim możliwe określenie wysokości kosztów, jakie mają podlegać zwrotowi, to należy pamiętać, by przed zakończeniem rozprawy przedstawić sądowi dowody poniesionych przez opiekuna kosztów. Nie jest to wymagane, jeśli uczestnik wnosił o zwrot kosztów według norm przepisanych.