Monitorowanie pracowników
Pytanie:
"Jesteśmy poborcami skarbowymi pewnego US. Po 20 latach pracy, w pokoju, gdzie przyjmujemy interesantów, w ostatnim okresie bez naszej zgody pracodawca zamontował kamerę (monitoring). Bardzo źle się z tym czujemy, bowiem ciągłe podglądanie przez 8 godzin pracownika "paraliżuje" nas. Czy pracodawca może zamontować kamerę bez naszej zgody w pomieszczeniu, gdzie przyjmujemy interesantów?"
Odpowiedź prawnika: Monitorowanie pracowników
Kwestia monitoringu pracowników nie została wprost uregulowana w polskim prawie pracy. Budzi ona pewne kontrowersje, gdyż dochodzi tu do starcia się z jednej strony prawa pracodawcy do nadzorowania przebiegu pracy, a z drugiej prawa pracownik do prywatności.
Samo prawo pracodawcy do nadzorowania toku pracy nie budzi wątpliwości. Pracodawca ma bowiem interes w śledzeniu efektywności pracy czy też w podejmowaniu działań prewencyjnych, mających na celu zapobieganie nieprawidłowościom (np. kradzieżom, wykorzystywaniu sprzętu firmowego do celów prywatnych czy korupcji). Jednakże art. 11[1] Kodeksu pracy nakazuje pracodawcy szanować godność i inne prawa osobiste pracownika, a jak wskazuje Kodeks cywilny, takim prawem jest m.in. prawo do prywatności.
Monitoring pracowników jest zatem dopuszczalny, ale pracodawca powinien przestrzegać przy tym pewnych reguł. Monitoring musi być przede wszystkim jawny; pracownik powinien wiedzieć, które miejsce jest monitorowane. Ponadto kamery powinny być instalowane tylko w takich miejscach, w których pracownik nie może wymagać zachowania prywatności (nie byłoby zatem dopuszczalne instalowanie kamery np. w łazience lub przebieralni). Należy także bardzo ostrożnie postępować z nagraniami, gdyż zawierają one dane osobowe.
Naszym zdaniem monitoring w pokoju, w którym przyjmowani są interesanci, jest uzasadniony - jest to bowiem stanowisko pracy, a nie miejsce na rozmowy prywatne, w związku z czym pracownik nie może oczekiwać, iż zachowana zostanie tu jego prywatność.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?