Nabycie gruntu rolnego o powierzchni ponad 500 ha

Pytanie:

Rolnik prowadzi gospodarstwo na gruncie dzierżawionym od ANR. Jest to duże gospodarstwo, które przekracza powierzchnię 500 ha. Gdy Agencja będzie sprzedawała ten grunt, chce on skorzystać z przysługującego mu prawa pierwokupu. Zgodnie z przepisami Agencja może sprzedać grunt o ile jego powierzchnia nie jest większa niż 500 ha. Czy w takiej sytuacji Agencja sprzeda mu grunt o wielkości 500 ha? Czy są przepisy, które mówią o tym, że w określonych sytuacjach rolnik może nabyć większą połać dzierżawionego terenu?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Ustawa z dnia 19 października 1999 roku o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, zawiera ograniczenie w zakresie zbywania nieruchomości rolnych powyżej określonej powierzchni. Przepis art. 28 a w/w ustawy stanowi, iż:


  1. Sprzedaż nieruchomości rolnej przez Agencję może nastąpić, jeżeli w wyniku tej sprzedaży łączna powierzchnia użytków rolnych będących własnością nabywcy nie przekroczy 500 ha.
  2. Przy ustalaniu powierzchni użytków rolnych, o której mowa w ust. 1, będących przedmiotem współwłasności uwzględnia się powierzchnię nieruchomości rolnych odpowiadających udziałowi we współwłasności takich nieruchomości, a w przypadku współwłasności łącznej uwzględnia się łączną powierzchnię nieruchomości rolnych stanowiących przedmiot współwłasności.
  3. Powierzchnię użytków rolnych, o której mowa w ust. 1 i 2, ustala się na podstawie oświadczenia złożonego przez nabywcę nieruchomości rolnej.


W świetle powyższego sprzedaż nieruchomości rolnej przez ANR nie może mieć miejsca, jeżeli w wyniku tej sprzedaży powierzchnia użytków rolnych będących własnością nabywcy przekroczyłaby 500 ha. Żadne przepisy prawne nie przewidują innych zasad w zakresie zbywania nieruchomości rolnych ponad wskazaną powierzchnię.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 24.4.2017

    Podatek od darowizny - Jaki podatek należy zapłacić od darowizny?

    Obowiązkowi podatkowemu w podatku od spadków i darowizn podlegają osoby otrzymujące darowiznę, której wysokość przekracza kwotę wolną od podatku. Jeżeli nabycie własności rzeczy (...)

  • 28.3.2017

    Zmiany w górnictwie

    Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego wprowadza zmiany niezbędne do uporządkowania majątku przedsiębiorstw górniczych. Spod reżimu ustawy o kształtowaniu ustroju (...)

  • 15.7.2017

    Czym jest użytkowanie wieczyste?

    Użytkowanie wieczyste to prawo o charakterze dość mocno zbliżonym do prawa własności, jednak nie tożsame z nim. W pewien sposób przypomina także ograniczone prawa rzeczowe. Użytkowanie (...)

  • 5.9.2018

    Będą zmiany w obrocie ziemią rolną

    Przygotowywane zmiany będą miały na celu m.in. złagodzenie dotychczas obowiązujących ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi. 

  • 20.3.2014

    Dzierżawa - Najważniejsze informacje na temat umowy dzierżawy.

    Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać rzecz do używania i pobierania pożytków (np. zboża, owoców) przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje (...)