Nabycie gruntu rolnego o powierzchni ponad 500 ha
Pytanie:
Rolnik prowadzi gospodarstwo na gruncie dzierżawionym od ANR. Jest to duże gospodarstwo, które przekracza powierzchnię 500 ha. Gdy Agencja będzie sprzedawała ten grunt, chce on skorzystać z przysługującego mu prawa pierwokupu. Zgodnie z przepisami Agencja może sprzedać grunt o ile jego powierzchnia nie jest większa niż 500 ha. Czy w takiej sytuacji Agencja sprzeda mu grunt o wielkości 500 ha? Czy są przepisy, które mówią o tym, że w określonych sytuacjach rolnik może nabyć większą połać dzierżawionego terenu?
Masz inne pytanie do prawnika?
ODPOWIEDŹ PRAWNIKA
Ustawa z dnia 19 października 1999 roku o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, zawiera ograniczenie w zakresie zbywania nieruchomości rolnych powyżej określonej powierzchni. Przepis art. 28 a w/w ustawy stanowi, iż:
-
Sprzedaż nieruchomości rolnej przez Agencję może nastąpić, jeżeli w wyniku tej sprzedaży łączna powierzchnia użytków rolnych będących własnością nabywcy nie przekroczy 500 ha.
-
Przy ustalaniu powierzchni użytków rolnych, o której mowa w ust. 1, będących przedmiotem współwłasności uwzględnia się powierzchnię nieruchomości rolnych odpowiadających udziałowi we współwłasności takich nieruchomości, a w przypadku współwłasności łącznej uwzględnia się łączną powierzchnię nieruchomości rolnych stanowiących przedmiot współwłasności.
-
Powierzchnię użytków rolnych, o której mowa w ust. 1 i 2, ustala się na podstawie oświadczenia złożonego przez nabywcę nieruchomości rolnej.
W świetle powyższego sprzedaż nieruchomości rolnej przez ANR nie może mieć miejsca, jeżeli w wyniku tej sprzedaży powierzchnia użytków rolnych będących własnością nabywcy przekroczyłaby 500 ha. Żadne przepisy prawne nie przewidują innych zasad w zakresie zbywania nieruchomości rolnych ponad wskazaną powierzchnię.
Potrzebujesz porady prawnej?
DODAJ KOMENTARZ
ZOBACZ TAKŻE:
-
24.4.2017
Podatek od darowizny - Jaki podatek należy zapłacić od darowizny?
Obowiązkowi podatkowemu w podatku od spadków i darowizn podlegają osoby otrzymujące darowiznę, której wysokość przekracza kwotę wolną od podatku. Jeżeli nabycie własności rzeczy (...)
-
28.3.2017
Zmiany w górnictwie
Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego wprowadza zmiany niezbędne do uporządkowania majątku przedsiębiorstw górniczych. Spod reżimu ustawy o kształtowaniu ustroju (...)
-
-
15.7.2017
Czym jest użytkowanie wieczyste?
Użytkowanie wieczyste to prawo o charakterze dość mocno zbliżonym do prawa własności, jednak nie tożsame z nim. W pewien sposób przypomina także ograniczone prawa rzeczowe. Użytkowanie (...)
-
5.9.2018
Będą zmiany w obrocie ziemią rolną
Przygotowywane zmiany będą miały na celu m.in. złagodzenie dotychczas obowiązujących ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi.
-
20.3.2014
Dzierżawa - Najważniejsze informacje na temat umowy dzierżawy.
Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać rzecz do używania i pobierania pożytków (np. zboża, owoców) przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje (...)
KOMENTARZE (0)
Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!