Nabycie nieruchomości do majątku osobistego
Pytanie:
"Czy mój mąż kupując ziemię i nie znajdując się w rozdzielności majątkowej może zastrzec u notariusza, iż kupuje nieruchomość z majątku odrębnego? Czy wobec tego nieruchomość ta wejdzie do wspólnego majątku?"
Odpowiedź prawnika: Nabycie nieruchomości do majątku osobistego
W wypadku istnienia między małżonkami wspólności ustawowej powstaje majątek wspólny, który tworzą - obok przedmiotów majątkowych nabytych w trakcie trwania małżeństwa przez oboje małżonków lub jednego z nich - pobrane wynagrodzenia za pracę małżonków, dochody z majątku wspólnego oraz majątków osobistych małżonków. Istnienie majątku wspólnego nie przekreśla wszakże tego, iż każdy z małżonków może posiadać swój majątek osobisty. Katalog składników majątkowych należących do majątku osobistego małżonka jest określony w art. 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wchodzą w jego skład m.in. przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej (czyli innymi słowy przed powstaniem małżeństwa). Można sobie zatem wyobrazić sytuację, w której jeden z małżonków nabywa określone prawo lub rzecz za środki wchodzące w skład jego majątku osobistego (zgromadzone przed zawarciem przez niego małżeństwa). Jeżeli rzecz zostanie nabyta przez małżonka ze środków wchodzących w skład jego majątku osobistego, wejdzie ona również w skład jego majątku, nie zaś majątku wspólnego małżonków.
Odnosząc te uwagi bezpośrednio do pytania, jest możliwa sytuacja, w której przy istnieniu wspólności ustawowej między małżonkami jeden z małżonków nabywając nieruchomość zastrzeże przed notariuszem, że nabywa ją ze środków wchodzących w skład jego majątku osobistego. Nie oznacza to jednak, że w takiej sytuacji rzeczywiście nabycie nieruchomości nastąpiło za środki z majątku osobistego, a więc nieruchomość ta wejdzie do tego właśnie majątku. Takie oświadczenie stanowi pewien dowód na to, jednak jest to możliwe do obalenia. Konieczne byłoby jednak przeprowadzenie np. dowodu, że nabywca nie posiadał majątku osobistego wystarczającego do nabycia. Dzieje się tak dlatego, że o zaliczeniu do jednej z mas majątkowych nie rozstrzyga bowiem oświadczenie nabywcy, lecz faktyczne pochodzenie środków na to nabycie. Dużo silniejszym dowodem byłoby równoczesne oświadczenie małżonki, iż nabyto nieruchomość za środki z majątku osobistego męża.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?