Nabycie prawa do emerytury
Pytanie:
"Po przepracownych 7 latach w Polsce + studiach politechnicznych 6 lat, wyemigrowalem do Szwecji, gdzie nadal przebywam. Mam obywatelstwo szwedzkie. Czy przysluguje mi za ten okres pracy jakaś część emerytury w Polsce? "
Odpowiedź prawnika: Nabycie prawa do emerytury
Zgodnie z polskim ustawodawstwem nie spełnia Pan warunków do uzyskania prawa do emerytury. Obecnie w różny sposób kształtowane jest prawo do emerytury w zależności od wieku uprawnionego. I tak w przypadku emerytury dla ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. przysługuje ona po osiągnięciu wieku emerytalnego, wynoszącego co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn Dla ubezpieczonych urodzonych przed dniem 1 stycznia 1949 r. prawo do emerytury powstaje jeżeli spełnili łącznie następujące warunki: 1) osiągnęli wiek emerytalny wynoszący co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn, 2) mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Nadto ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 r. przysługuje emerytura, jeżeli spełnili łącznie następujące warunki: 1) osiągnęli wiek emerytalny wynoszący co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn, 2) mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 15 lat dla kobiet i co najmniej 20 lat dla mężczyzn. Ustawa o emeryturach i rentach nie przewiduje możliwośći wypłaty emerytury częściowej, bowiem w polskim systemie prawnym konieczne jest spełnienie wszystkich niezbędnych przesłanej, a nie tylko przesłanki wieku. Być może, iż w obecnym Pana kraju, okres pracy w Polsce zostanie Panu doliczony do emerytury tam wypłacanej. Wydaje się jednak, iż w takim wypadku konieczne byłoby istnienie porozumienia w formie umowy międzynarodowej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?