Emerytury częściowe w 2014 roku

Nowelizacja systemu emerytur jaka miała miejsce na początku 2013 roku wprowadziła nieznaną dotychczas instytucję emerytury częściowej. Zgodnie z nowymi założeniami prawo do emerytury warunkowane jest wyłącznie przez posiadany wiek a nie przez staż pracy. Dawne okresy składkowe i nieskładkowe mają natomiast znaczenie z punktu widzenia wyliczenia wielkości przedmiotowego świadczenia. Nowe założenia ta w sposób zasadniczy zmieniły sytuację osób w wieku 50+ posiadających długi staż pracy. W poprzednim systemie przyznawania świadczeń emerytalnych mogły one liczyć na emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) z tytułu posiadania długiego stażu pracy oraz wykonywania zatrudnienia w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. Aktualny system, (biorąc pod uwagę obecną trudną sytuację na rynku pracy osób w przedziale wiekowym 50+), okazuje się często krzywdzący dla ubezpieczonych dysponujących często ponad 40-letnim stażem pracy, którzy nie mogą znaleźć zatrudnienia do czasu osiągnięcia, nowego podwyższonego wieku emerytalnego, (przy ograniczonej dostępności rozwiązań pośrednich, np emerytura pomostowa lub świadczenie przedemerytalne). Dla złagodzenia losów tychże osób przyjęto system emerytury częściowej. Zgodnie z rozwiązaniami przyjętymi w ustawie o emeryturach i rentach, emerytura częściowa przysługuje osobom, które mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn oraz osiągnęły wiek wynoszący co najmniej 62 lata dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn. Emerytura częściowa powraca tym samym do okresów składkowych i nie składkowych jako warunku nabycia świadczenia przy wymaganym obniżonym wieku. Niestety należy stwierdzić, że kosztem przyjęcia takiego rozwiązania jest znacznie obniżone świadczenie. Emerytura częściowa wynosi 50% kwoty emerytury zasadniczej i nie podlega podwyższeniu do kwoty najniższej emerytury. Warto dodać, że emerytura częściowa nie podlega zawieszeniu ani zmniejszeniu z tytułu osiągania przychodów - bez względu na ich źródło.

Od 1 stycznia 2014 roku z emerytur częściowych będą mogli korzystać mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i dysponują 40-letnim stażem pracy. Na kanwie zróżnicowania wiekowego prawa kobiet i mężczyzn do emerytury częściowej powstało zagadnienie o zgodność z konstytucją oraz wypaczenie sensu nowego systemu emerytalnego po 2013 roku. Co do pierwszego zarzutu podnoszono, że zróżnicowanie wieku emerytalnego i stażu pracy w stosunku do mężczyzn może nosić znamiona dyskryminacji, skoro powszechny wiek emerytalny jest aktualnie równany.  W odniesieniu do drugiej kwestii, eksperci rynku pracy wskazują, że masowe korzystanie z emerytur częściowych, faktycznie przekreśli sens wydłużenia wieku emerytalnego, skoro ubezpieczeni i tak nie będą pracować a pobierać świadczenia (mimo ich znacznego obniżenia).


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • MOM 2016-01-08 22:04:40

    Komuna jaka była ,ale była bardziej SPRAWIEDLIWA. Ruskie okradali nasz kraj,ale polakom żyło się nawet nieżle, a teraz kradną WSZYSCY i zawsze im mało,to trzeba sięgnąć do kieszeni biednych emerytów, dać za prąd 13 zł a zabrać 10zł za wypełnienie głupiego druczkan aby te 13 dostać. TO JAST DOPIERO P A R A N O J A

  • Stary 2015-12-21 20:26:35

    Złodziejstwo w najczystszej postaci. Jedni po 25 latach idą na emerytury i to jakie. A inni , pomimo, że po osiągnięciu 65 roku życia będą mieć przepracowane (i składkowe) ponad 45 lat dostaną tyko 50% należnej emerytury!!!! Gdzie jest rzecznik praw obywatelskich? Gdzie jest Prezydent WSZYSTKICH Polaków. Gdzie poszanowanie dla Ustawy Zasadniczej tak dumnie nazywanej Konstytucją, gdzie gwarantuje się wszystkim równość wobec prawa?? Tym krajem rządzą oszuści , którzy zwykłego człowieka sprowadzili do roli niewolników.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika