Nabycie spadku - współwłasność nieruchomości
Pytanie:
"Moja mama, mój brat i ja przyjęliśmy spadek po ojcu z dobrodziejstwem inwentarza. Dostaliśmy stwierdzenie nabycia spadku po 1/3 wszyscy oraz zlecenie wykonania spisu inwentarza przez komornika. Majątek wchodzący w skład spadku stanowi dom oraz samochód. Chcielibyśmy dokonać działu spadku. W przypadku nieruchomości chcielibyśmy być nadal współwłaścicielami nieruchomości na takich częściach jak określa to stwierdzenie nabycia spadku. Jak poprawnie sformułować to we wniosku o dział spadku? "
Odpowiedź prawnika: Nabycie spadku - współwłasność nieruchomości
Zgodnie z art. 1035 kodeksu cywilnego, w sytuacji gdy spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych, z zachowaniem przepisów dotyczących spadków. Po śmierci spadkodawcy każdy ze spadkobierców ma udział w poszczególnych przedmiotach wchodzących w skład spadku - w takiej wysokości jaka wynika z dziedziczenia. Rozporządzanie udziałem w takim przedmiocie podlega jednak ograniczeniom z art. 1036 kc, zgodnie z kórym spadkobierca może za zgodą pozostałych spadkobierców rozporządzić udziałem w przedmiocie należącym do spadku. W braku zgody któregokolwiek z pozostałych spadkobierców rozporządzenie jest bezskuteczne o tyle, o ile naruszałoby uprawnienia przysługujące temu spadkobiercy na podstawie przepisów o dziale spadku.
W związku z tym, jeżeli chcą Państwo wyjść ze specyfiki współwłasności wynikającej ze spadkobrania (choć nie jest to konieczne), mogą Państwo dokonać działu spadku, czy to w drodze umowy lub w postępowaniu sądowym. Ustawodawca w art. 1044 kodeksu cywilnego, zawarł możliwość przyznania przez sąd (na żądanie dwóch lub więcej spadkobierców) przedmiotów należących do spadku jako współwłasność w określonych częściach ułamkowych. We wniosku o dział spadku w takiej sytuacji należy wskazać, że zgodnie z wolą wszystkich spadkobierców, udziały w nieruchomości (należy opisać tą nieruchomość, wraz z podaniem nr księgi wieczystej) w wysokości 1/3 przypadać ma spadkobiercy A, udział w wysokości 1/3 spadkobiercy B i udział w wysokości 1/3 spadkobiercy C. Ponadto istnieje możliwość stosowania analogii w/w przepisu do umownego działu spadku, tj. pozostawienia określonej rzeczy we współwłasności dwóch lub więcej spadkobierców jest zawsze możliwe. Umowny działu spadku, w którego skład wchodzi nieruchomość musi zostać zawarty w formie aktu notarialnego (art. 1037 paragraf 2 kodeksu cywilnego).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?