Nadużycie funkcji przez policjanta

Pytanie:

"Czy istnieje instytucja nadużywania praw nadanych policjantowi? Jaki kodeks to opisuje i do kogo taką informację powinnam skierować? Czy do bezpośredniego zwierzchnika, czy np. komendanta wojewódzkiego? Czy policjant z drogówki ma prawo wglądu w moje prywatne sprawy znajdujące się w dokumentach policji i w sądzie po to, żeby potem to wykorzystywać przeciwko mnie? Nadużywa swojego stanowiska, znajomości i munduru do rozgrywek prywatnych. Mam na to świadków, od których takie informacje chciał uzyskać. Chciałabym oddać sprawę do sądu. Na jakim kodeksie musiałabym się oprzeć?"

Odpowiedź prawnika: Nadużycie funkcji przez policjanta

Funkcjonariusze Policji odpowiadają dyscyplinarnie za naruszeniu dyscypliny służbowej lub nieprzestrzeganiu zasad etyki zawodowej. Naruszenie dyscypliny służbowej polega na zawinionym przekroczeniu uprawnień lub niewykonaniu obowiązków wynikających z przepisów prawa lub rozkazów i poleceń wydanych przez przełożonych uprawnionych na podstawie tych przepisów. Przykładowo, naruszenie może polegać na przekroczeniu uprawnień określonych w przepisach prawa.

Postępowanie dyscyplinarne na wniosek pokrzywdzonego może wszcząć przełożony danego policjanta (komendant główny, komendant wojewódzki lub komendant powiatowy). Jeżeli przełożony odmówi wszczęcia postępowania, postanowienie o odmowie doręcza się pokrzywdzonemu. Na to postanowienie pokrzywdzony może wnieść odpowiednio zażalenie w terminie 7 dni od dnia ich doręczenia. Zażalenie wnosi się do wyższego przełożonego (o jeden stopień).

Powyższe kwestie reguluje ustawa o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 r. (Dz.U.2002.7.58 ze zm.)

Sprawę w sądzie można wszcząć wtedy, gdy funkcjonariusz popełnił przestępstwo lub wykroczenie. Wg art. 231 kodeksu karnego funkcjonariusz publiczny popełnia przestępstwo, jeśli przekraczaja swoje uprawnienia i przez to działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego. Może to być szkoda materialna, niematerialna lub moralna. Wydaje się, że uzyskiwanie informacji z dokumentów urzędowych dla wykorzystywania ich w celach prywatnych stanowi nadużycie władzy przez policjanta. O popełnieniu tego przestępstwa należy zawiadomić prokuraturę.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Maryla 2018-02-21 21:24:48

    Moi sąsiedzi mają ponad 70 lat wracali dzisiaj z kościoła, za nimi jechał radiowóz, starszy pan skręcał do domu i nie włączył kierunkowskazu. Wymusił pierwszeństwo i policja na sygnale podjechała za nimi pod dom. Starsza pani wyszła z auta, a do starca podszedł rosły policjant i wyszarpał go z samochodu, rzucił na ziemię w błoto i potraktował gazem po oczach, staruszka rzuciła się na niego przerażona, natychmiast dostała gazem oraz przewrócono ją w błoto. Staruszkowie trafili do szpitala, mężczyzna z podbitym okiem, kobieta z połamaną nogą, jutro ma operację. Oboje schorowani, on z chorobą serca, ona z cukrzycą. Policjant według mnie przekroczył uprawnienia, czy można im pomóc, bo sprawa jest przerażająca.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika