Nadzór kuratora

Pytanie:

"Sąd ograniczył jednemu z rodziców władzę rodzicielską nad dzieckiem i wykonywanie tej władzy oraz kontakty drugiego z rodziców ustalone na mocy ugody przed sądem 3 lata temu - poddał nadzorowi kuratora. Od kiedy można oczekiwać tego nadzoru kuratora? Czy dopiero po dacie uprawomocnienia się postanowienia? W jaki sposób można zmobilizować kuratora, aby faktycznie pełnił ten nadzór? Czy jeśli kontakty ustalone są w ten sposób, że jeden z rodziców może zabierać dziecko 2x w miesiącu na dwa dni, czy można zażądać obecności kuratora przy odbiorze dziecka? Czy można zażądać udziału policji przy odbiorze dziecka, jeśli jedno z rodziców nie realizuje postanowień sądu? Do jakiej wysokości grzywną może ukarać sąd tego rodzica? Czy drugi z rodziców musi wystąpić do sądu o ukaranie tą grzywną, czy zrobi to kurator? Jakie możliwości ma kurator, gdy widzi, że ta władza rodzicielska, którą nadzoruje, nie jest wykonywana prawidłowo?"

Odpowiedź prawnika: Nadzór kuratora

Powierzenie kuratorowi sądowemu sprawowania nadzoru powinno nastąpić bezzwłocznie, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia albo od dnia zwrotu akt sądowi I instancji lub otrzymania orzeczenia do wykonania. Kurator rodzinny, któremu powierzono sprawowanie nadzoru nawiązuje pierwszy kontakt z podopiecznym, nie później niż w ciągu 7 dni od daty wpływu prawomocnego orzeczenia do zespołu kuratorskiej służby sądowej.

Za naruszenie swych obowiązków kurator może ponieść odpowiedzialność porządkową lub dyscyplinarną. Karę porządkową za przewinienie mniejszej wagi stanowi upomnienie i wymierza ją prezes sądu okręgowego, do niego zatem w pierwszej kolejności można się zwrócić w razie gdyby kurator ociągał się z nawiązaniem kontaktu.

Kurator rodzinny, któremu zlecono obecność przy kontaktach rodziców z dziećmi, ustalonych przez sąd opiekuńczy, stawia się w określonym w postanowieniu sądu terminie i miejscu i jest obecny przez cały czas trwania kontaktu, zapewniając, by kontakt ten nie trwał dłużej, niż postanowił sąd. Jeśli jednak sąd nie zlecił mu tej obecności, to nie można wymagać, by kurator się stawiał.

Policja nie ma uprawnień, by egzekwować postanowienie sądu o kontaktach z dzieckiem. Możliwe jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego; będzie to egzekucja świadczenia polegającego na nieprzeszkadzaniu (art. 1051). Potrzebny jest tu wniosek tego rodzica, któremu drugi z rodziców utrudnia kontakty, do sądu. Grzywna nie może być wyższa niż 1000 zł.

Kurator ze swych czynności składa sprawozdania, które mogą być dla sądu opiekuńczego impulsem do zmiany rozstrzygnięcia (na podstawie art. 577 kpc). Może także bezpośrednio zwrócić się do sądu o wydania postanowienia w zakresie władzy rodzicielskiej (choć nadal nie jako strona, lecz jako osoba uruchamiająca działanie sądu opiekuńczego z urzędu).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika