Nakaz zapłaty a wcześniejsza spłata części długu

Pytanie:

"Otrzymałam nakaz zapłaty od wierzyciela, w międzyczasie spłaciłam część długu. I nie mogę spłacić reszty w terminie wskazanym w nakazie. Czy wierzyciel może z prawomocnym nakazem iść do Komornika, czy musi ponownie wnioskować do sądu o zmianę kwoty długu? Czy spłata części zobowiązań przed nakazem sądowym powoduje opóźnienie egzekucji komorniczej? Czy wierzyciel z częściowo zapłaconym nakazem, bez zmieniania kwoty przez sąd też może udać się do Komornika? Czy w powyższej sytuacji można zapewnić sobie w jakiś sposób prawo pierwokupu tej nieruchomości?"

Odpowiedź prawnika: Nakaz zapłaty a wcześniejsza spłata części długu

Sąd przysyłając nakaz zapłaty informuje jednocześnie o możliwości wniesienia zarzutów od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym lub o wniesieniu sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym. W razie wniesienia zarzutów nakaz nie traci mocy a jedynie wyznacza się rozprawę jako dalszy etap postępowania. W razie wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty traci moc. Do czasu uprawomocnienia się obu nakazów jedynie nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym jest podstawą zabezpieczenia roszczenia, a nie jego wyegzekwowania. Oba prawomocne nakazy zaopatrzone w klauzulę wykonalności są podstawą dochodzenia roszczenia w kwocie wyrażonej na nakazie. Wierzyciel oczywiście może skierować do komornika wniosek o egzekucję jedynie części niespłaconej. Jeśli dłużnik nie kwestionował nakazów (sprzeciwem lub zarzutami) np. z uwagi na częściową spłatę, to w razie złożenia wniosku do komornika o wszczęcie egzekucji o całość należności może wytoczyć powództwo przeciwegzekucyjne, w którym będzie się domagał pozbawienia wykonalności w części spłaconej tytułu wykonawczego jakim jest nakaz zapłaty zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Dłużnikowi, jeśli egzekucja dotyczy jego nieruchomości nie służy prawo pierwokupu, chyba że po nabyciu jej przez licytanta zostanie zawarta umowa gwarantująca prawo pierwokupu między nabywcą a dłużnikiem na wypadek jej sprzedaży w przyszłości. Poza tym w przetargu prowadzonym podczas egzekucji nie może brać udziału dłużnik.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Zosia 2010-06-27 22:41:09

    miałam zadłużenie w erze w 2002 r. w tym czsie z powodów osobistych nie płaciłam f-ur zmieniłam miejsce zamieszkania nazwisko i w 2009 roku w pażdzierniku dostałam nakaz zapłaty wpostępowaniu upominawczym. Sprawa poszła do komornika wierzyciel wystąpił o tyt.nad.klauzuli wykonaln.w lipcau 2009 r. a w styczniu 201 odebrałam zaległe pisma które leżały u komornika z adnotacją, że adresat czyli ja nie mieszka w tym adresie. Nakaz zapł.w post.upom.podpisałam dopierow u komornika i wgw 2010 r.i wg prawa miałam 14 dni na odwołanie od chwili doręczenia więc odwołałam się ale w tym czasie zamiast 3000 ts.musiałam zapłaić 5200 acha robiłam tez odwoLanie o przwrócenie terminu czyli tak jakby nie było w ogóle sprawy dostałam nowy nakaz zapłaty czy w tym wypadku różnicę muszę mieć zwróconą również od komornika dziękuję i proszę o pomoc


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika