Nakłady na drogę konieczną

Pytanie:

"Kupiłem działkę, której częścią składową jest prywatna droga, z której korzysta osoba trzecia mająca tzw. służebność przejazdu. Chcę tę drogę wyremontować, co wiąże się z nakładami finansowymi na ok. 25 000 zł. Czy mam prawo żądać od tej osoby partycypacji w kosztach remontu tej drogi? Jeśli tak, co w przypadku, gdy ta osoba nie jest zainteresowana poprawą stanu tej drogi i nie ma zamiaru pokryć nawet w minimalnym stopniu poniesionych przeze mnie nakładów? "

Odpowiedź prawnika: Nakłady na drogę konieczną

Pytanie dotyczy służebności drogi koniecznej obciążającej nieruchomość. Jest ona uregulowana w art. 145 kodeksu cywilnego oraz odpowiednich przepisach tego aktu odnoszących się do służebności gruntowych. Z treści art. 145 § 1 k.c. wynika w sposób nie budzący wątpliwości, że ustanowienie drogi koniecznej następuje w interesie właścicieli nieruchomości (tu: osoby trzeciej) pozbawionych dostępu do drogi publicznej. Dlatego powinni oni uiścić właścicielowi nieruchomości obciążonej taką służebnością odpowiednie wynagrodzenie. Także ewentualne dodatkowe koszty niezbędne dla urządzenia drogi koniecznej powinni ponieść zainteresowani jej ustanowieniem. W taki sposób wypowiedział się również Sąd Najwyższy w postanowieniu z 7 lutego 2002 r. sygn. akt I CKN 573/00 stwierdzając, iż  właściciele gruntów (nieruchomości) pozbawionych dostępu do drogi publicznej powinni uiścić właścicielowi nieruchomości obciążonej służebnością drogi koniecznej zarówno odpowiednie wynagrodzenie, jak również dodatkowe koszty niezbędne dla urządzenia drogi koniecznej. Jest to odbicie pewnej ogólnej reguły, zgodnie z którą służebność gruntowa winna być wykonywana z możliwie najmniejszym obciążeniem nieruchomości obciążonej.

Pamiętać jednak należy, iż decydujące znaczenie odgrywa w prawie cywilnym umowa (porozumienie) stron. Jeżeli zaś strony nie uregulowały między sobą zakresu partycypacji w kosztach utrzymania drogi, winny mieć znaczenie odpowiednie przepisy kc interpretowane w świetle zasad współżycia społecznego. Warto także pamiętać o treści art. 289 par. 1 kc, który stanowi, iż w braku odmiennej umowy obowiązek utrzymywania urządzeń potrzebnych do wykonywania służebności gruntowej obciąża właściciela nieruchomości władnącej.

W przypadku braku partycypacji osoby trzeciej, właściciel nieruchomości obciążonej uprawniony jest do wystąpienia z powództwem do sądu o zobowiązanie tej osoby do poniesienia kosztów (lub ich części) poniesionych na służebność lub o zapłatę kwoty stanowiącej równowartość poniesionych przez siebie kosztów.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Natalka 2012-06-11 20:27:01

    Zapomniałam dodać, że ta użyteczność na rzecz mojej babci mieszkania w tym lokalu jest do jej śmierci.

  • Natalka 2012-06-11 20:25:46

    Otrzymałam od dziadka spadek drogą testamentu. W tym testamencie dziadek zaznaczył, że powołuje mnie jaką swoją spadkobierczynię na użyteczność domku w którym mieszkali z dziadkiem na rzecz jego żony, a mojej babci. Od śmierci dziadka jest już 2,5 roku, a babcia teraz wystąpi do sądu o zachowek, mimo, że ja jako spadkobierczyni nie jestem jeszcze pełnoletnia, gdyż mam 17 lat. Czy babcia może ubiegać się o zachowek po dziadku, jeżeli działka razem z domem nie jest ich wspólną własnością, gdyż dziadek odziedziczył to po swoich rodzicach??


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika