Nakłady na przedmiot przyszłej darowizny
Pytanie:
"Mieszkamy u teściów (rodziców żony) w należącym do nich domu jednorodzinnym. Żona ma jeszcze dwoje rodzeństwa. Teściowie obiecują, że ten dom będzie w przyszłości nasz, ale przepisać jeszcze nie chcą. Jak mogę się zabezpieczyć remontując mieszkanie za swoje pieniądze (wymiana okien, nowe podłogi, remont dachu, nowa elewacja), bym mógł je w przyszłości odzyskać? "
Odpowiedź prawnika: Nakłady na przedmiot przyszłej darowizny
W opisanej sytuacji warto razem z teściami określić termin, do którego miałoby nastąpić przeniesienie własności nieruchomości oraz ustalić zasady rozliczeń nakładów (remontów). W tym celu można podpisać umowę przedwstępną, na podstawie której strony zobowiążą się do zawarcia umowy darowizny np. przed upływem 5 lat. Umowę przedwstępną darowizny można zawrzeć w zwykłej formie pisemnej albo w formie aktu notarialnego.
W pierwszym przypadku będzie to umowa przedwstępna o tzw. słabszym skutku. Oznacza to, że jeśli teściowie nie wywiążą się z umowy i nie dokonają darowizny mieszkania, będą Państwo mogli jedynie żądać odszkodowania i to w niewielkim zakresie, chyba że w umowie zakres odszkodowania będzie zwiększony.
W drugim przypadku, jeśli teściowie będą uchylać się od darowizny, możliwe jest wydanie zastępczego oświadczenia woli przez sąd, dzięki czemu przejdzie na Państwa własność nieruchomości. Jest to umowa przedwstępna o tzw. silniejszym skutku.
Niezależnie od postanowień typowych dla umowy przedwstępnej można zamieścić w jej treści klauzulę, iż w razie niezawarcia umowy definitywnej (umowy darowizny) mogą Państwo żądać zwrotu nakładów na nieruchomość, związanych z remontami. Warto przy tym określić, na jakiej podstawie strony będą ustalać wartość tych nakładów. Można to zrobić na podstawie faktur, można spisać z teściami protokół zdawczo-odbiorczy przed i po remoncie. W celach dowodowych można też dokumentować poprzedni stan nieruchomości za pomocą zdjęć.
Udokumentowanie nakładów na nieruchomość może być też istotne z innego punktu widzenia. Otóż, gdy dojdzie do dziedziczenia po obecnych właścicielach nieruchomości, dokonana darowizna będzie zaliczona do spadku przy ustalaniu zachowku oraz przy dziale spadku. Dlatego warto mieć dowody na poniesione nakłady, by odpowiednio rozliczyć się z rodzeństwem żony.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?