Naruszenie prawa przez agencję nieruchomości

Pytanie:

"W czerwcu 2007 r umieściłam na bezpłatnych portalach internetowych informację o sprzedaży domu, zaznaczając iż jestem bezpośrednim sprzedawcą i nie jestem zainteresowana współpracą z agencjami nieruchomości. Mimo tego, codziennie dzwoniły do mnie jakieś agencje próbując nakłonić mnie do współpracy, twardo odmawiałam jakiejkolwiek współpracy. W listopadzie tego roku skontaktowała się ze mną agencja nieruchomości twierdząc, iż moja oferta jest w ich bazie oraz że wraziłam na to zgodę już kilka miesięcy temu - absurd żadnej zgody nie było a na stronie internetowej agencji faktycznie widnieje moje ogłoszenie dokładnie skopiowane z bezpłatnych portali na których umieszczałam ofertę osobiście. Czy pośrednik agencji nieruchomości ma prawo bez mojej zgody zamieścić ofertę na stronach internetowych i przedstawiać ofertę swoim klientom. Czy agencja za bezprawne zamieszczenie ogłoszenia ponosi jakieś konsekwencje, a może mam prawo żądać odszkodowania?"

Odpowiedź prawnika: Naruszenie prawa przez agencję nieruchomości

W przedstawionej sytuacji znajdą zastosowanie przepisy o gospodarce nieruchomościami oraz przepisy Komunikatu Ministra Infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2005 roku w sprawie uzgodnienia standardów zawodowych pośredników w obrocie nieruchomościami.

Według przepisu art. 181 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, pośrednik w obrocie nieruchomościami jest zobowiązany do wykonywania czynności związanych z pośrednictwem przy sprzedaży nieruchomości, zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów prawa i standardami zawodowymi, ze szczególną starannością właściwą dla zawodowego charakteru tych czynności oraz zasadami etyki zawodowej. Jest on także zobowiązany do kierowania się zasadą ochrony interesu osób, na których rzecz wykonuje te czynności. Umowa pośrednictwa winna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności – tak stanowi zarówno ustawa o gospodarce nieruchomościami jak i wspomniany Komunikat.

Standardy etyki zawodowej wyznacza w/w Komunikat Ministra Infrastruktury. Zgodnie z § 16 niniejszego Komunikatu pośrednik wykonuje czynności pośrednictwa na podstawie zawartej z zamawiającym pisemnej umowy pośrednictwa. W umowie zamieszcza się imię i nazwisko pośrednika, odpowiedzialnego zawodowo za jej wykonanie, numer licencji zawodowej oraz oświadczenie pośrednika o posiadaniu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa. Zakres czynności pośrednictwa określa umowa.

Natomiast zgodnie z § 22 Komunikatu pośrednik nie może reklamować ofert sprzedaży, wynajmu lub innego obrotu tych nieruchomości, co, do których nie zawarł uprzednio umowy pośrednictwa, poza przypadkami, które wynikają ze szczególnych ustaleń między pośrednikami.

Jeżeli chodzi o odpowiedzialność pośrednika w przypadku naruszenia w/w zasad czy też przepisów prawnych, ustawa o gospodarce nieruchomościami przewiduje wiele sankcji za wskazane czyny. Są to kary dyscyplinarne: upomnienia, nagany, zawieszenia licencji na okres 6 miesięcy do roku, zawieszenie licencji zawodowej do czasu ponownego zdania egzaminu z wynikiem pozytywnym oraz pozbawienie licencji zawodowej z możliwością ubiegania się o ponowne jej nadanie po upływie 3 lat od dnia pozbawienia. Postępowanie w tym zakresie wszczynane jest przez Ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej. Organ ten, po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego przez Komisję Odpowiedzialności Zawodowej wydaje także decyzję o zastosowaniu sankcji dyscyplinarnej wobec pośrednika.

Nie przewidujemy jednak możliwości wystąpienia z pozwem o odszkodowanie. W takim przypadku musiałaby Pani określić dokładnie wysokość szkody – wskazać jakie zdarzenie ją spowodowało i wskazać związek przyczynowy między szkodą a zdarzeniem ja powodującym.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika