Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Wyrok jest wykonalny wówczas, gdy jest możliwe jego przymusowe wykonanie w drodze egzekucji komorniczej. Co do zasady, wyroki są wykonalne po uprawomocnieniu się i nadaniu klauzuli wykonalności. Jednakże ustawodawca przewidział wyjątek od powyższej zasady, albowiem w niektórych przypadkach wyroki są wykonalne przed uzyskaniem prawomocności - natychmiastowa wykonalność orzeczeń.
Zgodnie, bowiem z art. 333 § 1 kpc, sąd z urzędu nada wyrokowi przy jego wydaniu rygor natychmiastowej wykonalności, jeżeli:
-
zasądza alimenty - co do rat płatnych po dniu wniesienia powództwa, a co do rat płatnych przed wniesieniem powództwa za okres nie dłuższy niż za trzy miesiące;
Jak wynika z powyższego na podstawie wyroku (zaocznego z rygorem natychmiastowej wykonalności), który Pan posiada można już wszcząć egzekucję komorniczą, nie jest konieczne oczekiwanie na uprawomocnienie się orzeczenia (rozpatrzenie sprzeciwu dłużnika).
Jeżeli jednak sąd, w wyniku sprzeciwu pozwanego, uchyli lub zmieni wyrok zaoczny, któremu nadano rygor natychmiastowej wykonalności, wówczas pozwany będzie miał prawo wnioskować o zwrot spełnionego lub wyegzekwowanego świadczenia lub o przywrócenie poprzedniego stanu (art. 338 kpc). Pozwany będzie mógł również dochodzić w osobnym postępowaniu naprawienia szkody poniesionej wskutek wykonania wyroku któremu nadano rygor natychmiastowej wykonalności.