Natychmiastowa wykonalność a egzekucja komornicza

Pytanie:

"Posiadam wyrok zaoczny wydany w sprawie gospodarczej. Widnieje na nim wzmianka: \"wyrokowi w pkt. I nadaje rygor natychmiastowej wykonalności\". Wyrok nie jest prawomocny i z informacji uzyskanej telefonicznie w sądzie wiem, że dłużnik wniósł sprzeciw. Czy taki wyrok umożliwia egzekucję komorniczą?"

Odpowiedź prawnika: Natychmiastowa wykonalność a egzekucja komornicza

Wyrok jest wykonalny wówczas, gdy jest możliwe jego przymusowe wykonanie w drodze egzekucji komorniczej. Co do zasady, wyroki są wykonalne po uprawomocnieniu się i nadaniu klauzuli wykonalności. Jednakże ustawodawca przewidział wyjątek od powyższej zasady, albowiem w niektórych przypadkach wyroki są wykonalne przed uzyskaniem prawomocności - natychmiastowa wykonalność orzeczeń.

Zgodnie, bowiem z art. 333 § 1 kpc, sąd z urzędu nada wyrokowi przy jego wydaniu rygor natychmiastowej wykonalności, jeżeli:

  1. zasądza alimenty - co do rat płatnych po dniu wniesienia powództwa, a co do rat płatnych przed wniesieniem powództwa za okres nie dłuższy niż za trzy miesiące;
  2. zasądza roszczenie uznane przez pozwanego;
  3. wyrok uwzględniający powództwo jest zaoczny.

Jak wynika z powyższego na podstawie wyroku (zaocznego z rygorem natychmiastowej wykonalności), który Pan posiada można już wszcząć egzekucję komorniczą, nie jest konieczne oczekiwanie na uprawomocnienie się orzeczenia (rozpatrzenie sprzeciwu dłużnika).

Jeżeli jednak sąd, w wyniku sprzeciwu pozwanego, uchyli lub zmieni wyrok zaoczny, któremu nadano rygor natychmiastowej wykonalności, wówczas pozwany będzie miał prawo wnioskować o zwrot spełnionego lub wyegzekwowanego świadczenia lub o przywrócenie poprzedniego stanu (art. 338 kpc). Pozwany będzie mógł również dochodzić w osobnym postępowaniu naprawienia szkody poniesionej wskutek wykonania wyroku któremu nadano rygor natychmiastowej wykonalności.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika