Nazwa skrócona przedsiębiorcy na fakturze VAT
Pytanie:
"Przedsiębiorca - osoba fizyczna - prowadzi działalność gospodarczą zgłoszoną do wpisu do ewidencji gospodarczej pod nazwą, przykładowo, "Moja firma", a przedsiębiorca nazywa się przykładowo "Jan Kowalski". Jako dostawca wystawiamy na rzecz tego przedsiębiorcy faktury za wykonane usługi. Wystawiliśmy fakturę na nabywcę o nazwie: "Moja firma Jan Kowalski". Przedsiębiorca chce, aby faktury były wystawiane na nabywcę "Moja firma", a nie na "Moja firma Jan Kowalski". Naszym zdaniem jest to nieprawidłowe, aby przy działalności gospodarczej podawać samą nazwę firmy, bez oznaczenia przedsiębiorcy (Jan Kowalski). Przedsiębiorca argumentuje, iż "Moja firma" jest nazwą skróconą i zgodnie z prawem przedsiębiorca może używać nazwy skróconej (choć ja osobiście przy działalności gospodarczej nie spotkałem się z czymś takim jak nazwa skrócona). Na jakie dane powinniśmy wystawiać faktury? Która z podanych wersji jest prawidłową nazwą nabywcy? Czy w przypadku działalności gospodarczej istnieje coś takiego jak nazwa skrócona (jeśli tak, to z jakich przepisów to wynika)?"
Odpowiedź prawnika: Nazwa skrócona przedsiębiorcy na fakturze VAT
Poniższa informacja prawna dotyczy osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.
Zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. 2008 r. Nr 212, poz. 1337), faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy. Ustawodawca stwierdzając, iż przedsiębiorca może posługiwać się skrótem firmy, nie określił żadnych reguł dotyczących tworzenia tego skrótu. Natomiast zgodnie z art. 43[4] Kodeksu cywilnego "firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko". Stanowią one jej zasadniczy i obowiązkowy element, ale firma osoby fizycznej może być szersza niż tylko imię i nazwisko.
Ograniczenia w stosowaniu skrótu firmy, w zakresie podatku od towarów i usług i tylko dla potrzeb tego podatku, dotyczące osób fizycznych będących podatnikami tego podatku, wynika z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 kwietnia 2004 roku w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 55, poz. 539). Określa ono w załączniku nr 1 wzór zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług. Wzór ten w przypadku osób fizycznych wymaga podania imion, nazwiska oraz imion rodziców. Powyższe rozporządzenie nakłada w ten sposób ograniczenie na stosowanie § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Jak z powyższego bowiem wynika, w podatku od towarów i usług, gdzie występuje obowiązek odrębnego zgłoszenia rejestracyjnego, osoby fizyczne, będące podatnikami podatku od towarów i usług, są zobowiązane do posługiwania się, w zakresie tego podatku, swoim imieniem i nazwiskiem jako podstawowymi danym identyfikacyjnymi takiegoż podatnika.
Z powyższych rozważań można wywnioskować, iż treść § 5 ust. 1 pkt 1 wskazanego rozporządzenia wskazuje, iż osoba fizyczna, prowadząca samodzielnie działalność gospodarczą, może używać na fakturach zarówno imienia i nazwiska, jak i nazwy pełnej bądź też nazwy skróconej - pod warunkiem, wynikającym z rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników, iż podawana na fakturze nazwa skrócona musi zawierać imię i nazwisko tej osoby.
Nie jest więc wykluczone posługiwanie się przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą nazwą skróconą (taka jaka została zawarta w zgłoszeniu identyfikacyjnym NIP-1), pod tym jednak warunkiem, że ta skrócona nazwa zawierała będzie imię i nazwisko przedsiębiorcy. Konsekwencją niezastosowania się do tych przepisów będzie brak możliwości odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług od faktur zawierających błędną nazwę skróconą.
Zob. też:
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?