e-prawnik.pl Porady prawne

Nazwanie systemu czasu pracy w regulaminie

Pytanie:

Jeśli w zakładzie pracy obowiązuje równoważny system czasu pracy, to czy w regulaminie pracy koniecznie musi znaleźć się kodeksowe sformułowanie, że obowiązuje "równoważny system czasu pracy", czy wystarczy podać obowiązujący czas pracy w poszczególnych dniach wraz z konkretnymi godzinami rozpoczęcia i zakończenia pracy?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Nazwanie systemu czasu pracy w regulaminie

Art. 104 [1] kodeksu pracy stanowi, iż regulamin pracy, określając prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników związane z porządkiem w zakładzie pracy, powinien ustalać w szczególności: 1) organizację pracy, warunki przebywania na terenie zakładu pracy w czasie pracy i po jej zakończeniu, wyposażenie pracowników w narzędzia i materiały, a także w odzież i obuwie robocze oraz w środki ochrony indywidualnej i higieny osobistej, 2) systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe czasu pracy, itd. Punkt 2 wskazuje, że regulamin pracy powinien wskazywać nie tylko godziny, ale i "nazwę" przyjętego systemu czasu pracy.

 

Potrzebujesz porady prawnej?