Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
STOART jest organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub pokrewnymi, która na podstawie art. 104 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zrzesza twórców, artystów wykonawców, producentów lub organizacje radiowe i telewizyjne, a jej statutowym zadaniem jest zbiorowe zarządzanie i ochrona powierzonych im praw autorskich lub praw pokrewnych oraz wykonywanie uprawnień wynikających z ustawy.
Wynika z tego, ze STOART ma prawo dochodzenia w imieniu wyżej wymienionych osób i podmiotów ochrony również majątkowych praw autorskich.
Tak więc STOART ma prawo żądać zapłaty za niedozwolone korzystanie z utworu. Takie niedozwolone korzystanie z utworu będzie miało miejsce np. poprzez naruszenie art. 24 ust. 2 ustawy o prawie autorskim. STOART, w mieniu twórcy może dochodzić naprawienia wyrządzonej szkody poprzez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej dwukrotności, a w przypadku gdy naruszenie jest zawinione - trzykrotności stosownego wynagrodzenia, które w chwili jego dochodzenia byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z utworu na podstawie art. 79 ust 1 pkt. 3b) ustawy o prawie autorskim.
Jednakże, aby żądanie naprawienia wyrządzonej szkody było zasadne to STOART musi udowodnić, przesłanki naruszenia art. 24 ust. 2 ustawy. W szczególności musi udowodnić, że posiadał Pan urządzenie służące do odbioru programu radiowego lub telewizyjnego oraz, że odbiór programu radiowego lub telewizyjnego łączył się z osiąganiem korzyści majątkowych.
W każdym razie udowodnienie tych kwestii leży po stronie STOART.