Niejawność sprawy rozwodowej

Pytanie:

"Czy wierzyciele mogą domagać się ujawnienia moich dochodów przedstawionych w sądzie w czasie sprawy rozwodowej? "

Odpowiedź prawnika: Niejawność sprawy rozwodowej

Zgodnie z regulacją kpc rozpoznawanie spraw odbywa się jawnie, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Strony i uczestnicy postępowania mają prawo przeglądać akta sprawy i otrzymywać odpisy lub wyciągi z tych akt. Ograniczenie jawności w stosunku do podmiotów nie związanych ze sprawą (publiczności) prowadzi do rozpoznawania spraw przy drzwiach zamkniętych z przepisu ustawy ( w sprawach o rozwód posiedzenia odbywają się bowiem przy drzwiach zamkniętych, chyba że obie strony żądają publicznego rozpoznania sprawy, a sąd uzna, że jawność nie zagraża moralności -art. 427 kpc ). Procedura powyższa nie jest jednak ograniczeniem jawności w stosunku do podmiotów toczącego się postępowania. Ponadto strony i uczestnicy postępowania mają zawsze prawo do przeglądania akt sprawy oraz do otrzymywania z nich wyciągów. Nawet wówczas, gdy rozpatrywanie sprawy następuje na posiedzeniu niejawnym, akta sprawy są zawsze jawne - dostępne dla uczestników postępowania, to znaczy, że mogą oni przeglądać je w sekretariacie sądu i otrzymywać z nich wyciągi. Poza stronami i uczestnikami postępowania inne podmioty nie mają wglądu do akt sprawy. W takim stanie rzeczy wskazać należy, iż w ramach toczącego się postępowania rozwodowego wierzyciele jednej ze stron nie będą mieli dostępu do ujawnianych w toku tego postępowania danych ( o ile sami nie są stroną tego postępowania).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika