Niekorzystanie ze zwolnienia L4

Pytanie:

"Lekarz wystawił mi zwolnienie z pracy z powodu choroby. Czy mam prawo niekorzystać z tego zwolnienia (tzn. nie złożyć go w mojej firmie i przychodzić do pracy)?"

Odpowiedź prawnika: Niekorzystanie ze zwolnienia L4

Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy, wystawione zgodnie z przepisami o orzekaniu o czasowej niezdolności do pracy jest jednym z dowodów usprawiedliwiających nieobecność pracownika w pracy. Niewątpliwie zatem osoba, której lekarz wystawił zwolnienie od pracy jest uprawniona do skorzystania z niego i niestawienia się do pracy (oczywiście należy pracodawcę o tym powiadomić, a nie czynić to samowolnie). Natomiast w odpowiedzi na pytanie czy pracownik może niekorzystać ze zwolnienia lekarskiego należy jednak podkreślić, że art. 229 § 4 Kodeksu pracy stanowi, że pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. A zatem to na pracodawcy spoczywa obowiązek by nie dopuścić pracownika do pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań. Oczywiste jest, że pracownik nie może jednocześnie być niezdolny i zdolny do pracy. Pracodawca nie powinien dopuszczać do pracy pracownika, wobec którego są przeciwwskazania lekarskie, ponieważ jest on zobowiązany do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy pracownikom. Obecność pracownika chorego może powodować zagrożenie dla pozostałych pracowników lub dla samego chorego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika