e-prawnik.pl Porady prawne

Nienormowany czas pracy

Pytanie:

Co to jest nienormowany czas pracy, w stosunku do kogo można go zastosować, jakie są jego konsekwencje? Czy zastępca głównego księgowego ma w/w czas pracy?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Nienormowany czas pracy

7.11.2018

Przepisy art. 128 kodeksu pracy określają, że czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Jednak zgodnie z art. 140 znowelizowanego kodeksu pracy w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy i jej organizacją - czas pracy pracowników może być określony wymiarem ich zadań. Mamy wówczas do czynienia z tak zwanym nienormowanym czasem pracy. Zadaniowy czas pracy może być wprowadzony, gdy dla danej pracy co najmniej utrudnione jest precyzyjne określenie momentu jej rozpoczynania i zakończenia, gdy niemożliwa jest kontrola czasu poświęconego wykonywaniu pracy, gdy praca może być wykonywana poza normalnym rytmem funkcjonowania zakładu pracy, gdy wykonanie pracy zależy od zmiennych, trudnych do przewidzenia okoliczności i uwarunkowań, gdy zapotrzebowanie na daną pracę jest nierytmiczne, gdy decydującym czynnikiem dla wykonania pracy jest indywidualne zaangażowanie pracownika, a nie fakt jego uczestnictwa w kolektywie pracy skooperowanej i bezpośrednie podporządkowanie kierownictwu pracy. Można uznać, że praca księgowego charakteryzuje się powyższymi cechami, więc czas pracy może być regulowany zadaniowo. Należy jednak pamiętać, że zadania tych pracowników powinny być ustalone w taki sposób, aby pracownicy mogli je wykonać w ramach norm czasu określonych w art. 129 kodeksu pracy, tj. nie przekraczając 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym. Ma zastosowanie także ogólna norma ograniczająca dopuszczalność stosowania pracy w godzinach nadliczbowych. Rozkład czasu pracy jest ustalany bezpośrednio przez pracownika. Czas pracy pracowników określony wymiarem ich zadań powinno wprowadzać się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy lub w obwieszczeniu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (19)

Re: Nienormowany czas pracy

pracownik

24.4.2017 14:31:2

Re: Nienormowany czas pracy

Niezbyt zachęcająco wygląda ten artykuł, skoro prawnik wystawia system komentarzy, zaś nie chce udzielić odpowiedzi, widząc pytania dotyczące artykułu, po części dodatkowo powtarzające się.

Re: Nienormowany czas pracy

karol

29.11.2016 14:25:8

Re: Nienormowany czas pracy

Witam, w umowie mam zapis "Zadaniowy system czasu pracy" , otrzymałem takie wyjaśnienie, że nie oznacza to bowiem, że pracownika obowiązuje tzw. ?nienormowany czas pracy?. Powierzone zadania powinny być możliwe do wykonania przez pracownika w normalnym czasie pracy, tj. nieprzekraczającym ośmiu godzin na dobę i średnio 40 godzin tygodniowo (wymiar czasu pracy wynikający z art. 129 kodeksu pracy.). Pracownika dotyczy także 11-godzinny odpoczynek dobowy, 35-godzinny odpoczynek tygodniowy oraz zasada 5-dniowego tygodnia pracy. Zatem jak mam zinterpretować swój problem?-jestem kierownikiem, sporo podróżuję, po całej Polsce, bywa że wyjeżdżam o 4 rano, aby dojechać na spotkanie, później kolejne i kolejne,spotkanie ostatnie kończę np. o 18-19, a do domu wracam o 23 godzinie. Czyli spotkania i podróż trwają łącznie 19h. Z powyższych informacji wnioskuję, że nie przysługują mi nadgodziny, godziny do wybrania, jedynie fakt iż następnego dnia mogę rozpocząć pracę o godzinie 10. czy takie przepisy są właściwe, czy zła interpretacja i powołanie się na niewłaściwy KP

Re: Nienormowany czas pracy

Pracownica

19.4.2016 18:15:58

Re: Nienormowany czas pracy

Witam serdecznie! Czy jest dopuszczalne, by kierownik"odbierał" nadpracowane godziny po okresie czasu rozliczeniowego?Dla przykładu: okres rozliczeniowy to kwartał, kierownik pracował 20 marca(niedziela)lecz wolny dzień otrzymał 13 kwietnia, a więc po czasie rozliczeniowym, w następnym kwartale.Pragnę nadmienić, iż pracownikowi, który w tym samym dniu pracował nadliczbowo narzucono "odbiór"dnia wolnego do końca marca. Czy kierownika nie obowiązują te same przepisy kodeksu pracy? Dodam, że zakład pracy pracuje w systemie 8 godzin dobowo i 40 godzin tygodniowo. Pięknie dziękuję za odpowiedż

Re: Nienormowany czas pracy

Andrzej

19.2.2015 7:55:23

Re: Nienormowany czas pracy

nienormowany cas pracy to jest jasne, lecz mam do tego pytanie czy są jakieś ograniczenia dotyczące godziny stawienia sie do pracy np.kierownik ma nienormowany czas gdzie firma pracuje w zakresie od 7 do 15 czy kierownik może w dowolnym czasie przychodzić do pracy ?

Re: Nienormowany czas pracy

pracownica

14.10.2014 10:11:14

Re: Nienormowany czas pracy

Nienormowany czas pracy oznacza 40h tygodniowo,jeżeli nie mam pracy w np. w poniedziałek i wtorek tz.wolne mam odrobić w sobote i niedziele po 12h. Umowa podpisana na 40h od poniedziałku do piątku.Ale ostatnio podsuneli nam regulamin firmy, właśnie o nienormowanym czasie pracy, i karzą przychodzić dorabiać dni wolne w niedziele i soboty. Jak to jest może ktoś wie więcej pomóżcie !!

Re: Nienormowany czas pracy

JULA

29.12.2013 9:50:19

Re: Nienormowany czas pracy

MAM PYTANIE CO Z WOLNYMI SOBOTAMI I NIEDZIELAM . PRACUJE W DUZYM MAGAZYNIE GDZIE PRACA ODBYWALA SIE 3 ZMIANOWO OD PONIEDZIAŁKU DO PIATKU A S W SOBOTE SZLISMY NP NA RANO ( PLACONO NAM 100%) W NIEDZIELE ZACZYNALISMY NOCKA (PŁACONO 200%) OCZYWIŚCIE TO BYLO DLA CHETNYCH . DZIŚ MOWIA NAM ZE BEDZIEMY CHODZIC TAK ZA DZIEŃ WOLNEGO .I TO PRACODAWCA BEDZIE MNIAL 3 MIESIĄCE ZEBY WYZNACZYC NAM TEN DZIEN WOLNY .CZY TO WOGOLE JEST PRAWNIE???

Re: Nienormowany czas pracy

Gosia

23.10.2013 16:20:42

Re: Nienormowany czas pracy

Witam mój mąż jest kierownikiem w prywatnym przedsiębiorstwie. Pracuje od poniedziałku do piątku co najmniej po 8-10 godzin-czasami więcej(taka potrzeba stanowiska;-)), w weekend zostały mu wypisane nadgodziny-Pani Dyrektor twierdzi, że skoro ma nienormowany czas pracy tzn., że nie należą mu się godziny ponad wymiarowe...Proszę o poradę jak się bronić przed, moim zdaniem, niezbyt dobrze znającą KP Panią;-)Dyrektor

Re: Nienormowany czas pracy

gibonka

21.10.2013 19:7:57

Re: Nienormowany czas pracy

Kiedy pracodawca ma obowiązek zapłacić za nadgodziny?

Re: Bez zgody przewodniczącego Rady Nadzorczej   podpisano  pismo

Marcin

3.5.2013 19:28:31

Re: Bez zgody przewodniczącego Rady Nadzorczej podpisano pismo

Czy wiceprzewodniczący bez stanowczej zgody przewodniczącego Rady Nadzorczej może podpisac pismo i zwołać pozuiedzenie Rady Nadzorczej

Re: Nienormowany czas pracy

Sylwesterski1

28.3.2012 8:53:19

Re: Nienormowany czas pracy

Witam Rozumiem, że jeśli ustaliłem z szefem, że w poniedziałki i środy będę pracować po 12godzin, a wtorki i czwartki po 4 godziny pracy, czyli w poniedziałki i środy mam po 4 nadgodziny i tu należy mi się dodatek za nadgodziny . Mam rację?

Re: Nienormowany czas pracy

roman

16.2.2012 18:4:7

Re: Nienormowany czas pracy

Nienormowany czas pracy zwalnia pracownika czytaj kierownika od wypracowania zadanych godzin w miesiącu przykladowo 160 godzin, bo nam tak szefowa tłumaczy że ona nie ma obowiązku . Jednostka podlega samorzadowi miasta

Re: Nienormowany czas pracy

Ania

23.7.2011 9:20:14

Re: Nienormowany czas pracy

A co z zastępcą wójta, który ewidentnie spóźnia się codziennie do pracy 20-30 minut i oczywiście wychodzi punktualnie. Nie ma dnia aby się nie spóźnił. Jak mu udowodnić, że spóźnianie to nie przywilej jego stanowiska, tylko przekroczenie jego uprawnień.

Re: Nienormowany czas pracy

krystyna

22.4.2011 18:58:2

Re: Nienormowany czas pracy

jestem pracownicą przychodni. Nasz szef czyli prezes spółki przychodzi do pracy i wychodzi kiedy chce nawet wtedy gdy jest sam na dyżurze i powinien być w miejscu pracy do godziny 18.00 ponieważ tak jest zawarty kontrakt z NFZ.Pracowników natomiast rozlicza z każdej minuty, nie docierają do niego nawet takie argumenty, że spóźnił się autobus czy inne nieprzewidziane przez pracowników sytuacje życiowe.Gdy ktoś ośmieli się zwrócić mu uwagę ma dwa argumenty:jak będzie pan/pani prezesem to też będzie pani robiła co się jej podoba poza tym ja mam nienormowany czas pracy.Czy w związku z tym w tym wypadku akurat lekarz, prezes w czasie jednego etatu może pracować na dwa bo ma nienormowany czas pracy?

Re: Nienormowany czas pracy

mały

8.2.2011 19:29:13

Re: Nienormowany czas pracy

Czy jeśli jestem administratorem obiektu handlowego i także mam nienormowany czas pracy muszę przepracować te 8h dziennie , 40h tygodniowo i min.160h miesięcznie mimo tego że uzgodniłem z pracodawcą iż będę pracował wg.potrzeb zakładu?

Re: Nienormowany czas pracy

BORIAN

28.1.2011 6:41:46

Re: Nienormowany czas pracy

Ok. Praktycznie jest tak, że jesteś dyspozycyjny codziennie od godz. 7.00 / podpis na liście obecności/ zastanawiasz się nad wykonaniem pracy w systemie nienormowalnego czasu , planujesz dzień apotem ....wielka d. Pracodawca organizuje zadania na dzien bieżący /narada,spotkanie,bla bla bla i inne coś tam coś tam / Jesteś zadaniowcem więc odkładasz swoje zadania wykonując polecenia Szefa a potem do późnych godzin robisz swoje . I TAK TO WYGLĄDA W PRAKTYCE "NIENORMOWANY CZAS PRACY" Kolejna paranoja naszych p/osłów.

Re: Nienormowany czas pracy

pracownik

5.1.2011 12:24:14

Re: Nienormowany czas pracy

Jak mówi art.140 Kodeksu pracy określenie " nienormowany czas pracy " to tak na prawdę system zadaniowego czasu pracy , czyli: pracodawca po porozumieniu z pracownikiem ustala czas niezbędny do wykonania powierzonego zadania, uwzględniając w tym wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w art.129 Kodeksu Pracy.A artykuł ten mówi że czas pracy nie może przekraczać 8 godz na dobę i przeciętnie w pięciodniowym tygodniu pracy. Niektórzy pracownicy na kierowniczych stanowiskach wykorzystują ten przepis i załatwiają swoje prywatne sprawy w trakcie godzin pracy, ale również ten przepis jest wykorzystywany w drugą stronę, lecz wynika to ze złego interpretowania przepisu przez pracodawcę

Re: Nienormowany czas pracy

Basia

23.11.2010 23:29:31

Re: Nienormowany czas pracy

Jestem kierownikiem z nienormowanym czasem pracy. Niestety z tego co tu przeczytałam wnioskuję, że nieźle zostałam oszukana:( Pracuję miesięcznie 200-250 godzin czyli dużo ponad 40h na tydzień bez żadnego wynagrodzenia za nadgodziny. Zostałam również poinformowana, że jako kierownik powinnam być cały czas w pracy (czyli 10h na dobę 5 dni w tygodniu + co drugi weekend-11h). Boję się odezwać w tej sprawie (po raz kolejny) bo zależy mi na tej pracy i nie chciałabym jej stracić...

Re: Nienormowany czas pracy

Radek

24.8.2010 10:19:6

Re: Nienormowany czas pracy

Nienormowany czas pracy nie oznacza ilości godzin. Ilość godzin jest określona w umowie, a nienormowany czas oznacza że w ciągu tygodnia masz zrobić np. 40h, ale nie musi to być 5x 7-15.00 tylko wg ustalonego harmonogramu, który zazwyczaj pracownik ustala z pracodawcą.

Re: Nienormowany czas pracy

piotr

5.5.2010 13:7:32

Re: Nienormowany czas pracy

czy nienormowany znaczy więcej niż 40 godz. tygodniowo a jeżeli tak to czy ponad 40 jest płatne z uwzględnieniem nadgodzin?

Pokaż wszystkie komentarze (19)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ