Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Niestawiennictwo na wezwanie sądu lub Policji nie stanowi przestępstwa czy wykroczenia. Może natomiast prowadzić do niekorzystnych skutków dla osoby, która się nie stawiła, albo do zastosowania wobec niej środków przymusu. Należy też zwrócić uwagę, iż inne reguły obowiązują świadka, a inne obwinionego.
W postępowaniu w sprawach o wykroczenia udział obwinionego nie jest konieczny. Jednakże przepis art. 71 § 5 kpw stanowi, iż w razie usprawiedliwionego niestawiennictwa obwinionego, któremu doręczono wezwanie, rozprawę odracza się, przy czym sąd może, jeżeli uzna to za celowe, przeprowadzić postępowanie dowodowe, a w szczególności przesłuchać świadków, którzy stawili się na rozprawę. Na następnej rozprawie obwiniony może jednak żądać przeprowadzenia ponownie dowodów przeprowadzonych na odroczonej rozprawie.
W razie nieusprawiedliwionej nieobecności obwinionego, któremu doręczono wezwanie na rozprawę, przeprowadza się rozprawę zaocznie, chyba że sąd uzna udział obwinionego za konieczny i rozprawę odroczy, po ewentualnym przeprowadzeniu postępowania dowodowego, w szczególności po przesłuchaniu świadków, którzy stawili się na rozprawę. Jeżeli jednak obecność obwinionego jest konieczna, a nie stawił się on bez usprawiedliwienia, sąd może zarządzić jego zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie przez Policję (art. 71 § 4 kpw). Co najwyżej taka może być zatem „sankcja” za nieusprawiedliwioną nieobecność obwinionego (gdyby Pani przekonała sąd, iż rzeczywiście była nieusprawiedliwiona), należy jednak pamiętać, że sąd tylko „może”, a nie „musi” go doprowadzać (zależy to od okoliczności sprawy; często udział obwinionego nie jest w ogóle konieczny).
Na świadka, który bez usprawiedliwienia nie stawił się na wezwanie uprawnionego organu, można nałożyć karę porządkową do 250 złotych, a w razie ponownego niezastosowania się do wezwania do 500 złotych. W razie niestawienia się świadka na wezwanie bez usprawiedliwienia można, niezależnie od nałożenia kary porządkowej, zarządzić jego przymusowe doprowadzenie przez Policję.