Nieobecność powoda na rozprawie

Pytanie:

"Pozwany spłacił dług przed terminem rozprawy, ale już po wniesieniu przeciwko niemu pozwu o zapłatę. Stawił się on na termin w sądzie i poinformował sąd, że dług dochodzony zapłacił. Okazał przelew bankowy na konto powoda i faks od powoda, że jeżeli pozwany wpłaci kwotę X na konto powoda, to powód sprawę z sądu wycofa. Powód nie zdążył na pierwszy termin sprawy wysłać pisma procesowego o wycofaniu pozwu na skutek zapłaty pozwanego, nie przyszedł on również na rozprawę. Sąd uznał, że powód jest powiadomiony o terminie rozprawy przez awizo. Powód nie usprawiedliwił na piśmie swojej nieobecności. Czy w takim stanie faktycznym sąd wydać może wyrok oddalający powództwo, jako że pozwany okazał wyżej wymienione dokumenty o spłacie długu, czy raczej umorzy postępowanie? Czy powinien może zawiesić postępowanie, bo powód z niewiadomych przyczyn nie przyszedł na rozprawę? I najważniejsze bardzo proszę o odpowiedź, czy jeżeli w obecności tylko pozwanego zapadł wyrok, to musi być odpis wyroku doręczony powodowi i czy powodowi przysługują środki odwoławcze? Czy mogła zaistnieć sytuacja, że wyrok zapadł i został ogłoszony w obecności pozwanego, a sąd nie musi wysyłać odpisu powodowi, bo uznał, że powód powiadomiony o terminie rozprawy bez usprawiedliwienia nie przyszedł na rozprawę? Czy wtedy prawomocność uzyska wyrok po 21 dniach od dnia ogłoszenia? Czy powód ma prawo nie stawić się w Sądzie bez usprawiedliwienia?"

Odpowiedź prawnika: Nieobecność powoda na rozprawie

Z okoliczności faktycznych powołanych w pytaniu nie wynika, czy powód zażądał w którymkolwiek piśmie procesowym rozpoznania sprawy w razie nieobecności na rozprawie. Wniosek taki powód może złożyć już w pozwie - stanowi tak treść art. 187 par. 2 kodeksu postępowania cywilnego. Jeżeli bowiem powód stosowne żądanie, o którym tutaj mowa, wystosował, sąd uprawniony jest do przeprowadzenia rozprawy także w razie nieobecności powoda bez ujemnych dla niego skutków procesowych. Gdyby jednak takie żądanie do sądu nie wpłynęło, zachodzą przesłanki do fakultatywnego zawieszenia postępowania w myśl art. 177 par. 1 kpc. Przepis ten stanowi, iż sąd może zawiesić postępowanie z urzędu w razie niestawiennictwa powoda, gdy powód nie żądał rozpoznania sprawy w jego nieobecności, a pozwany nie zgłosił wniosku o rozpoznanie sprawy. Z pytania wynika jednak, iż pozwany ma istotny interes, aby sąd procedował dalej - możliwe jest bowiem cofnięcie przez powoda pozwu na skutek spełnienia przez pozwanego świadczenia po wytoczeniu powództwa. Nadto, gdyby sprawa toczyła się dalej, prawdopodobne jest oddalenie powództwa na skutek zaistnienia okoliczności, o której mowa powyżej.

Gdy chodzi zaś o doręczenie wyroku stronie, która nie była obecna przy jego ogłoszeniu na rozprawie, sąd działa tutaj tylko na wniosek tej strony. Strona, która nie zgodzi się z wyrokiem sądu I instancji może żądać pisemnego uzasadnienia wyroku w terminie 7 dni od ogłoszenia i następnie wnieść apelację w terminie 14 dni od otrzymania wyroku wraz z pisemnym uzasadnieniem albo nie występując o pisemne uzasadnienie wnieść apelację w terminie 21 dni od momentu ogłoszenia wyroku. Wyrok sądu I instancji uprawomocni się zatem w tym wypadku po upływie 21 dni od momentu jego ogłoszenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • bogdan 2016-01-09 15:00:38

    Jeśli pozwany w odpowiedzi na pozew w jednym z podpunktów żąda przeprowadzenia rozprawy także pod nieobecność powoda

  • Agata 2013-03-19 16:36:09

    Dzień dobry!!! Zwracam się z prośbą o odpowiedź na pytanie: Czy sąd ma obowiązek poinformowania o wtniku sprawy pozwanego czy ten nie stawił się na posiedzenie gdyż na wezwaniu napisane było wstawiennictwo nieobowiązkowe. Chodzi mi o Sąd pracy.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika