Nieodwracalny skutek prawny
Pytanie:
"Urząd twierdzi, że wybudowanie budynku na podstawie decyzji zezwalającej na budowę wywołuje nieodwracalny skutek prawny, w związku z czym nie można decyzji unieważnić. Ja twierdzę, że wybudowanie budynku nie tworzy automatycznie niedwracalności skutku prawnego, ponieważ przy takim założeniu należałoby przyjąć, że wybudowanie budynku zawsze wywołuje taki skutek, nie miałby więc sensu przepis określający warunki, w których budynek należy rozebrać. Kto ma rację? Czy istnieje przepis, który definiuje pojęcie nieodwracalności skutku prawnego?"
Odpowiedź prawnika: Nieodwracalny skutek prawny
Nie jest możliwe stwierdzenie, po czyjej stronie jest słuszność, bez dokładnego zapoznania się z całym stanem faktycznym. Pojęcie nieodwracalności skutku prawnego nie jest definiowane przepisami. Jest to jedna z ogólnych klauzul w prawie, które precyzują się w odniesieniu do konkretnego stanu faktycznego. Stąd można jedynie w tym miejscu przywołać poglądy orzecznictwa. Zgodnie z nim o nieodwracalności skutków prawnych można mówić wtedy, gdy cofnięcie, zniesienie skutków prawnych wymaga takich działań, do których organ administracji publicznej nie ma umocowania ustawowego, czyli nie może zastosować formy aktu administracyjnego indywidualnego, nie może też skorzystać z drogi postępowania administracyjnego. Skutki techniczne, które nastąpiły na nieruchomości nie oznaczają nieodwracalnych skutków prawnych. Jeśli skutki prawne decyzji administracyjnej mogą być zniesione w drodze postępowania administracyjnego oznacza to, iż nie mają one charakteru nieodwracalnego. Nieodwracalne skutki prawne wyłączające stwierdzenie nieważności decyzji nie zachodzą jeżeli pomimo przebudowy strychu na lokal mieszkalny na podstawie naruszającego prawo pozwolenia, istnieją zarówno prawne, jak i faktyczne możliwości przywrócenia stanu poprzedniego. Nieodwracalność skutków prawnych oznacza w szczególności sytuację, w której poprzedni stan prawny nie może zostać przywrócony, gdyż przestał istnieć przedmiot, którego prawo dotyczyło, lub też podmiot, któremu prawo przysługiwało, utracił zdolność do zachowania tego prawa albo wygasła instytucja stanowiąca źródło prawa.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?