Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Z art. 845 § 2 zd. 2 kpc wynika, że ruchomości dłużnika będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika, oraz w wypadkach wskazanych w ustawie.
W sytuacji, gdy osoba trzecia oświadczy że rzecz nie należy do dłużnika, mijając się tym samym z prawdą, komornik może nałożyć na taką osobę grzywnę:
Art. 762. § 1. Za nieuzasadnioną odmowę udzielenia komornikowi wyjaśnień lub informacji przewidzianych w artykule poprzedzającym albo za udzielanie informacji lub wyjaśnień świadomie fałszywych osoba odpowiedzialna może być na wniosek wierzyciela lub z urzędu ukarana przez komornika grzywną do pięciuset złotych. Grzywną taką może być również ukarany dłużnik, który zaniedba obowiązku powiadomienia o zmianie miejsca swego pobytu.
(…)
Grzywna ta może być nakładana kilkukrotnie.
Ponadto rozważyć można roszczenie odszkodowawcze wierzyciela względem osoby trzeciej. Gdyby bowiem doszło do zajęcia przedmiotu wierzyciel nie poniósłby szkody, którą byłoby np. zbędne uiszczanie zaliczek na kolejne czynności komornika.
Opisane działanie osoby trzeciej nie wyklucza jednak prowadzenia dalszej egzekucji względem przedmiotu posiadanego przez osobę trzecią. Wierzyciel może wszelkimi środkami dowodowymi wykazywać komu faktycznie przysługuje prawo własności rzeczy.