Nieruchomość obciążona dożywociem
Pytanie:
"Komornik zajął dłużnikowi nieruchomość. Nieruchomość ta obciążona jest służebnością ujawnioną w księdze wieczystej, a dotyczy ustanowionego dożywocia. Dożywocie ustanowione jest na ojca dłużnika. Ojciec dłużnika posiada dom i własne mieszkanie. Czy dożywocie jest przeszkodą do sprzedaży nieruchomości? Jak usunąć "fikcyjną" służebność na rzecz ojca dłużnika?"
Odpowiedź prawnika: Nieruchomość obciążona dożywociem
Uczestnikami postępowania oprócz wierzyciela i dłużnika są również osoby, którym przysługują prawa rzeczowe ograniczone lub roszczenia albo prawa osobiste zabezpieczone na nieruchomości, a gdy przedmiotem egzekucji jest użytkowanie wieczyste, także organ, który zawarł umowę o użytkowanie wieczyste.
Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności pozostają w mocy m. in. ujawnione przez wpis w księdze wieczystej lub złożenie dokumentu do zbioru albo nie ujawnione w ten sposób, lecz zgłoszone najpóźniej na trzy dni przed terminem licytacji, użytkowanie, służebności i prawa dożywotnika, jeżeli przysługuje im pierwszeństwo przed wszystkimi hipotekami lub jeżeli nieruchomość nie jest hipotekami obciążona albo jeżeli wartość użytkowania, służebności i praw dożywotnika znajduje pełne pokrycie w cenie nabycia. Jednakże w wypadku ostatnim wartość tych praw będzie zaliczona na cenę nabycia.
W przypadku dokonania przez dłużnika czynności prawnej z pokrzywdzeniem wierzycieli, gdy osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć. Więcej informacji na ten temat zawiera artykuł Jak odzyskać pieniądze, których pozbył się dłużnik?
Trudno tu jednak mówić o pokrzywdzeniu wierzyciela w przypadku umowy dożywocia, gdyż jej istota polega na tym, że osoba X (syn) nabywa własność nieruchomości, w zamian za dożywotnie utrzymanie – często polega to na ustanowieniu służebności mieszkania.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?