Nierzetelny wywiad środowiskowy kuratora
Pytanie:
"Na potrzeby sprawy rozwodowej sąd wyznaczył kuratora dla sprawdzenia warunków rodziny. Mieszkamy z żoną w domu razem z dzieckiem. Postępowanie urzędnika jest niesamowicie obrzydliwe, bowiem nie rozmawia on w ogóle ze mną ani z dzieckiem. Mniejsza o to, że kuratorka pomija kluczowe informacje dotyczące wychowania dziecka, przedstawiane przeze mnie (w ogóle ich nie notuje i pomija w rozmowie) ale gorsze jest to, że zupełnie nie zwraca uwagi, a nawet nie dopuszcza do głosu 9-letniego syna, który sygnalizuje, że matka go bije i atakuje ojca. Kuratorka sama szuka wytłumaczenia dla niewłaściwych działań żony i gdyby nie to, że syn usłyszał, że ktoś obcy jest w innej części domu, to pewnie dwie kobiety ustaliłyby same "co trzeba". Jestem przekonany o tym, że wywiad kuratora przekazany sądowi będzie stronniczy. Czy mogę zażądać wizyty jakiejś komisji albo zrobić cokolwiek, by sąd powziął prawdziwe informacje na temat naszej sytuacji rodzinnej?"
Odpowiedź prawnika: Nierzetelny wywiad środowiskowy kuratora
W sprawach rozwodowych, w których rozstrzyga się także o małoletnich dzieciach stron, wywiad środowiskowy sporządzany jest wg uznania sądu. Z reguły przeprowadza go kurator zawodowy lub kurator społeczny. Należy pamiętać, że zadaniem przeprowadzanego wywiadu jest jedynie przygotowanie postępowania dowodowego. Wywiad nie może jednak zastąpić tego postępowania. Przeprowadzenie wywiadu przez kuratora nie oznacza, iż przed sądem nie będzie można przytaczać dowodów na własne twierdzenia. Dlatego też, jeżeli strona uważa, iż wywiad kuratora jest nierzetelny lub nieprawdziwy, może to udowadniać w trakcie postępowania.
Kuratorzy zawodowi podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za naruszenie swych obowiązków. Kurator społeczny, który nienależycie wypełnia powierzoną mu funkcję, może być odwołany przez prezesa sądu rejonowego. Nie istnieje natomiast skarga na czynności kuratora. Prawo nie przewiduje także komisyjnego badania sytuacji w przypadku, gdy strona uważa wywiad za nieprawdziwy. Wydaje się natomiast, że można wnioskować do sądu o ponowne wyznaczenie osoby do przeprowadzenia wywiadu środowiskowego (ale trzeba taki wniosek uzasadnić i przytoczyć dowody).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?