Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Co istotne, z opisu wynika, że mamy tutaj do czynienia z podejrzeniem popełnienia przestępstwa przywłaszczenia (art. 284 kodeksu karnego) a nie kradzieży. Jest to przestępstwo ścigane z urzędu. Organy ścigania zobowiązane są do wszczęcia postępowania w razie ustalenia prawdopodobieństwa popełnienia przestępstwa ściganego z urzędu. Ustawodawca podkreśla „uzasadnione podejrzenie”, które warunkuje ten obowiązek. Zachodzi to wtedy, gdy wiadomość o jakimś zdarzeniu w subiektywnym przekonaniu organu ścigania wskazuje na możliwość popełnienia czynu wyczerpującego znamiona przestępstwa. Nie musi to być pewność, gdyż zadaniem postępowania przygotowawczego jest m.in. także ustalenie, czy rzeczywiście popełnione zostało przestępstwo (art. 297 par. 1 pkt 1 kodeksu postępowania karnego, k.p.k.).
W przedstawionej sytuacji obowiązek podjęcia przez Policję czynności w sprawie (czynności operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych lub administracyjno-porządkowych – stosownie do potrzeb sytuacji) wynika bezpośrednio z przepisów ustawy o Policji (art. 14 ustawy).
Nie należy jednak spodziewać się aby funkcjonariusze przy interwencji w związku z Pana zgłoszeniem (z doświadczenia, interwencji, która nie będzie natychmiastowa) doprowadzili do wydania przywłaszczonych rzeczy. Funkcjonariusze bowiem na tym etapie nie będą badać, co wynika z łączących Pana z biurem księgowym umów i czy rzeczywiście doszło do skutecznego wypowiedzenia umowy o świadczenie usług księgowych a zatem powstał obowiązek zwrotu dokumentów. Okoliczności te ustalane będą w toku postępowania przygotowawczego, którego wszczęcie nie jest przesądzone. Niestety w sytuacji, w której popełnienie przestępstwa zależy w od ustaleń okoliczności cywilnoprawnych (jak w tym wypadku), natychmiastowa i skuteczna interwencja Policji jest zwykle niemożliwa i wymaga czynności wyjaśniających.