Niestawiennictwo świadka a zagraniczny urlop

Pytanie:

"Czy jeśli dostanę wezwanie do sądu w charakterze świadka zdarzenia i rozprawa będzie przewidziana w terminie, w którym zaplanowałam sobie urlop za granicą, to czy mogę się nie stawić na tę rozprawę? Jaki byłby tego efekt? Chcę nadmienić, że nie dysponuję żadnymi kwitami ani potwierdzeniami zrobienia rezerwacji na wyjazd. "

Odpowiedź prawnika: Niestawiennictwo świadka a zagraniczny urlop

Zgodnie z art. 274 kodeksu postępowania cywilnego w przypadku nie usprawiedliwionego niestawiennictwa świadka na rozprawę sąd skaże świadka na grzywnę, po czym wezwie go powtórnie, a w razie ponownego niestawiennictwa skaże go na ponowną grzywnę i może nawet zarządzić jego przymusowe sprowadzenie. Stosuje się to odpowiednio do świadka, który oddalił się bez zezwolenia przewodniczącego. Kwotę grzywny sąd ustali według własnego uznania. Świadek może usprawiedliwiać swe niestawiennictwo chorobą lub inną ważną przyczyną (np. niezbędnym wyjazdem służbowym). Okoliczności uzasadniające usprawiedliwienie powinny być jednak w odpowiedni sposób udokumentowane. W związku z tym powinna Pani usprawiedliwić sądowi swoją nieobecność na rozprawie popierając to odpowiednimi dokumentami. Uznanie, czy taka przyczyna nieobecności na rozprawie stanowi wystarczające usprawiedliwienie będzie należało do sądu. W przypadku skazania świadka na grzywnę (w związku z jego nieobecnością na rozprawie) świadek ten w ciągu tygodnia od daty doręczenia mu postanowienia skazującego go na grzywnę lub na pierwszym posiedzeniu, na które zostanie wezwany, może usprawiedliwić swoje niestawiennictwo. W razie takiego usprawiedliwienia sąd zwolni świadka od grzywny i przymusowego sprowadzenia.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • EWA 2015-10-24 09:33:01

    nasza "cywilizacja" dobija! az smiac mi sie chce gdy czytam "nasze ustawy" i kosekwencje - tylko dla kogo! to sprawa intymna?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika