Nieużywane konto bankowe

Pytanie:

"Posiadałem w banku rachunek studencki, który został przekształcony w inne konto po zakończeniu studiów. O posiadaniu tego konta jakoś zapomniałem. Ostatnia wpłata na rachunek miała miejsce w styczniu 2004 r., ostatni wypłata w sierpniu 2004r. Aktualnie stan konta to debet w wysokości 45 zł. Podobno ta kwota nie uwzględnia opłat za prowadzenie konta od 2004r. Przebywam aktualnie na Śląsku, a zamknąć rachunek mogę tylko w oddziale w Lublinie. Obawiam się, że po doliczeniu opłat za prowadzenie konta przez te lata i jakichś odsetek kwota ta może drastycznie wzrosnąć. Wiem, że istnieje w prawie bankowym zapis, że po 6 miesiącach nie przeprowadzania żadnych operacji na koncie bank powinien rachunek rozliczeniowo-oszczednosciowy sam zamknąć. Jakie argumenty mogę wysunąć w prośbie skierowanej do dyrektora oddziału w Lublinie, żeby koszty zamknięcia rachunku zamknęły się w kwocie debetu i opłat za ewentualnie 6 miesięcy, a nie za prawie trzy lata? Od kiedy liczyłby się termin trzyletniego przedawnienia roszczeń banku? Dla każdej poszczególnej opłaty za każdy miesiąc, czy jakoś inaczej?"

Odpowiedź prawnika: Nieużywane konto bankowe

W prawie bankowym rzeczywiście istnieje przepis podobny do tego, o którym pisze Pan w pytaniu. Jest to przepis art. 60 Prawa bankowego: Jeżeli umowa rachunku bankowego nie stanowi inaczej, ulega ona rozwiązaniu, gdy w ciągu dwóch lat nie dokonano na rachunku żadnych obrotów, poza dopisywaniem odsetek, a stan środków pieniężnych na tym rachunku nie przekracza kwoty minimalnej określonej w tej umowie. Jak widać, jest tu mowa o terminie dwuletnim, a nie półrocznym. Nie może Pan zatem argumentować, iż opłaty należą się tylko za 6 miesięcy po dokonaniu ostatniej operacji.

Termin przedawnienia roszczeń wynikających z umowy rachunku bankowego wynosi nie trzy, lecz dwa lata (nie dotyczy to jedynie roszczeń o zwrot wkładów oszczędnościowych). O tym stanowi z kolei kodeks cywilny, a konkretnie przepis art. 731 kc. Termin przedawnienia każdej opłaty miesięcznej upływa osobno.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • gwo 2018-06-07 13:35:28

    Witam Czy dotyczy to rownież kont maklerskich a konkretnie w PKO BP?

  • Mariolku1 2016-11-23 11:37:22

    Posiadam konto z którego nie korzystam od ponad 9-lat.Konto ror z linią debetową .Obecnie dostałem list z banku -upomnieie-że mam w ciągu 7 dni zapłacić debet i o-koszty . co powinnam zrobić

  • iza 2014-11-04 10:29:44

    Mąż założył konto w e-getinbank w roku 2009 ,umowa została podpisana na konto ROR,TOP do tego została wydana karta debetowa Visa Electron .Konto nigdy nie było używane ,karta zresztą też . W jednym z punktów umowy zapisane jest ,iż :Prowizja miesięczna za prowadzenie rachunku ROR w dniu zawarcia umowy wynosi 0 zł.Punkt następny umowy mówi o rozwiązaniu umowy iż: można takową umowę wypowiedzieć każdej ze stron ,. Bank ma też możliwość zamknięcia po 6 mieś. ale w praktyce po dwóch latach męża konto zostało zamknięte z pisma wynika 29.09.2014 r. Mąż i ja zapomnieliśmy o tym koncie teraz dostaliśmy pismo : Ostateczne wezwanie do zapłaty dotyczy umowy ROR , że w związku z wypowiedzeniem umowy postawieniem całej należności w stan natychmiastowej wymagalności to jest 730,29 PLN obejmuje -Należność kapitałowa -odsetki umowne -odsetki podwyższone za opóźnienie w spłacie należności kapitałowej -odsetki od niedozwolonego debetu Przypomnę ,że konto w ogóle nie było używane ,karta też wiem ,że ponoć można powołać się na przedawnienie sprawy ale czy na pewno ? Proszę o pomoc naprawdę nie wiem co robić a sprawa ma trafić zaraz do sądu


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika