Niewykonywanie poleceń pracodawcy

Pytanie:

"Czy można wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony bez zachowania okresu wypowiedzenia, jeśli zaniedbuje on podstawowe obowiązki służbowe (nie wywiązuje się z poleconych zadań). Pracownik pracuje na stanowisku kierowniczym. Innymi słowy, czy przypadek niewywiązywania się z poleceń służbowych jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych?"

Odpowiedź prawnika: Niewykonywanie poleceń pracodawcy

Podstawą rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia jest artykuł 52 kodeksu pracy. Stanowi on, iż pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika - między innymi - w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. Niestety, kodeks pracy nie wskazuje, które obowiązki pracownika mogą być uznane za podstawowe. Podstawowe obowiązki pracownika wynikają z przepisów prawa pracy raz umowy o pracę. Często wynikają one z regulaminu pracy. Oceny, czy w danym przypadku mamy do czynienia z ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych, należy dokonać w oparciu o ten konkretny przypadek. Każdorazowo ocena może wyglądać nieco inaczej. Skłaniamy się jednak do oceny, iż niewykonywanie poleceń pracodawcy stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika