Niewypełnianie obowiązków a odwieszenie kary

Pytanie:

"Zatrudniałem w swojej firmie osobę, która dokonywała przywłaszczenia powierzonego mu mienia w ten sposób, że przywłaszczała sobie część pobieranych od klientów należności za wykonane przez moją firmę usługi. Sąd uznał osobę tę winną i skazał na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata zobowiązując jednocześnie do naprawienia szkody w całości poprzez wpłatę mi przywłaszczonej kwoty. Przekazałem wyrok komornikowi, jednak ten wnioskuje umorzenie postępowania egzekucyjnego z powodu braku możliwości egzekucji. W jaki sposób mogę próbować odzyskać swoje pieniądze? Czy sąd może odwiesić zasądzoną karę z powodu braku naprawy szkody? Może wówczas dłużnik mając perspektywę więzienia zwróciłby mi pieniądze?"

Odpowiedź prawnika: Niewypełnianie obowiązków a odwieszenie kary

Przedstawiony przez Pana sposób w rzeczywistości okazuje się o wiele bardziej skuteczny niż sam komornik i spektrum uprawnień jakie posiada. Zgodnie bowiem z art. 75 kodeksu karnego sąd zarządza wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności.

Sąd może zarządzić wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy popełnił inne przestępstwo niż określone wyżej albo jeżeli uchyla się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych (w tym naprawienia szkody). Zarządzenie wykonania kary nie może nastąpić później niż w ciągu 6 miesięcy od zakończenia okresu próby.

Perspektywa więzienia w stosunku do skazanego, na którego nałożono obowiązek naprawienia szkody i któremu zawieszono warunkowo wykonanie kary jest niekiedy impulsem przynajmniej do próby uregulowania należności.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika