Niezgłoszenie otrzymanej darowizny a przedawnienie

Pytanie:

W 1995 roku otrzymałem darowiznę od wujka w wysokości 20 000 dolarów amerykańskich. Nie zgłosiłem tego do urzędu skarbowego. Czy w dniu dzisiejszym urząd może nałożyć na mnie jakąś karę. Czy grożą mi z tego powodu jakieś konsekwencje?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W przypadku podatku od spadków i towarów i usług zobowiązanie podatkowe powstaje na skutek doręczenia podatnikowi decyzji ustalającej wysokość zobowiązania. Decyzja ta może jednak zostać doręczona tylko w określonym czasie, po upływie którego doręczenie takiej decyzji nie jest możliwe (jest to szczególnego rodzaju forma przedawnienia). Zgodnie z art. 68 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej, zobowiązanie podatkowe nie powstaje, jeśli decyzja ustalająca to zobowiązanie została doręczona po upływie 3 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy, a jeśli podatnik nie złożył deklaracji w terminie przewidzianym przepisami prawa (w tym wypadku deklaracji w zakresie podatku od spadków i darowizn) – po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego. Obowiązek podatkowy w przypadku powyższej darowizny powstał z chwilą otrzymania wskazanej w pytaniu kwoty pieniędzy (a więc w 1995 r.). Oznacza to, iż możliwość wydania decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego przedawniła się z końcem 2000 r. W związku z tym, że wykluczona jest również w powyższym przypadku odpowiedzialność karna skarbowa (por. art. 44 Kodeksu karnego skarbowego) uznać należy, iż obecnie nie grożą Panu w związku z przedstawioną sytuacją żadne konsekwencje.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (4)

Jacek

3.2.2010 1:15:24

Re: Niezgłoszenie otrzymanej darowizny a przedawnienie

Oto cytat przeczący opinii prawnika piszącego powyższy artykuł czy jest ktoś kto może to wyjaśnić. Przedawnienie liczy się od chwili ujawnienia darowizny W przypadku powołania się na niewskazaną przez podatnika wcześniej darowiznę termin przedawnienia liczy się od tego momentu. W postępowaniu z tytułu nieujawnionych źródeł przychodów podatniczka ujawniła, że siedem lat wcześniej dostała darowiznę od byłego męża. Organy podatkowe wydały więc decyzję o opodatkowaniu darowizny. Podatniczka nie chciała zgodzić się z tym stanowiskiem. W jej ocenie nie można było opodatkować darowizny, o której poinformowała w postępowaniu dotyczącym nieujawnionych źródeł. Powodem było przedawnienie zobowiązania z tego tytułu. Organy podatkowe były innego zdania. Wyjaśniły, że prawo do opodatkowania darowizny ujawnionej po czasie wynika wprost z przepisów ustawy. Zgodnie z nimi, jeżeli podatnik powoła się na nieujawnioną wcześniej darowiznę, obowiązek podatkowy postaje z chwilą ujawnienia tego faktu. Nie można więc twierdzić, że zobowiązanie uległo przedawnieniu. Spór trafił do sądu administracyjnego. Podatniczka wska- zywała, że przepis, na który powołują się organy podatkowe, miałby zastosowanie, gdyby powołała się na darowiznę do czasu upływu pięcioletniego okresu przedawnienia zobowiązania. Sąd I instancji nie przyznał jej racji. Wyjaśnił, że zgodnie z literalną wykładnią przepisów organy miały prawo do domagania się podatku związanego z darowizną. Podatniczka zaskarżyła wyrok do NSA. W skardze kasacyjnej jej pełnomocnik podniósł, że darowizna nie była darowizną. Skarżąca informowała o tym, że pieniądze otrzymane od byłego męża były częścią działu majątku wspólnego. A skoro tak, to nie podlegały opodatkowaniu. NSA oddalił skargę. Co do kwestii oceny, jaki charakter miała czynność przekazania pieniędzy, wyjaśnił, że w skardze niewłaściwie sformułowano zarzut w tym zakresie. Co do przedawnienia, sąd podzielił stanowisko organów podatkowych. Wykładnia językowa jest jednoznaczna. Termin przedawnienia w przypadku ujawnionych, a wcześniej niezgłoszonych darowizn liczy się od momentu powołania się na ten fakt przed organami podatkowymi - podkreślił sąd. Wyrok jest prawomocny. Sygn. akt IIFSK 921/06 ALEKSANDRA TARKA aleksandra.tarka@infor.p

Jacek

3.2.2010 0:9:29

Re: Niezgłoszenie otrzymanej darowizny a przedawnienie

Oto cytat przeczący opinii prawnika piszącego powyższy artykuł czy jest ktoś kto może to wyjaśnić. Przedawnienie liczy się od chwili ujawnienia darowizny W przypadku powołania się na niewskazaną przez podatnika wcześniej darowiznę termin przedawnienia liczy się od tego momentu. W postępowaniu z tytułu nieujawnionych źródeł przychodów podatniczka ujawniła, że siedem lat wcześniej dostała darowiznę od byłego męża. Organy podatkowe wydały więc decyzję o opodatkowaniu darowizny. Podatniczka nie chciała zgodzić się z tym stanowiskiem. W jej ocenie nie można było opodatkować darowizny, o której poinformowała w postępowaniu dotyczącym nieujawnionych źródeł. Powodem było przedawnienie zobowiązania z tego tytułu. Organy podatkowe były innego zdania. Wyjaśniły, że prawo do opodatkowania darowizny ujawnionej po czasie wynika wprost z przepisów ustawy. Zgodnie z nimi, jeżeli podatnik powoła się na nieujawnioną wcześniej darowiznę, obowiązek podatkowy postaje z chwilą ujawnienia tego faktu. Nie można więc twierdzić, że zobowiązanie uległo przedawnieniu. Spór trafił do sądu administracyjnego. Podatniczka wska- zywała, że przepis, na który powołują się organy podatkowe, miałby zastosowanie, gdyby powołała się na darowiznę do czasu upływu pięcioletniego okresu przedawnienia zobowiązania. Sąd I instancji nie przyznał jej racji. Wyjaśnił, że zgodnie z literalną wykładnią przepisów organy miały prawo do domagania się podatku związanego z darowizną. Podatniczka zaskarżyła wyrok do NSA. W skardze kasacyjnej jej pełnomocnik podniósł, że darowizna nie była darowizną. Skarżąca informowała o tym, że pieniądze otrzymane od byłego męża były częścią działu majątku wspólnego. A skoro tak, to nie podlegały opodatkowaniu. NSA oddalił skargę. Co do kwestii oceny, jaki charakter miała czynność przekazania pieniędzy, wyjaśnił, że w skardze niewłaściwie sformułowano zarzut w tym zakresie. Co do przedawnienia, sąd podzielił stanowisko organów podatkowych. Wykładnia językowa jest jednoznaczna. Termin przedawnienia w przypadku ujawnionych, a wcześniej niezgłoszonych darowizn liczy się od momentu powołania się na ten fakt przed organami podatkowymi - podkreślił sąd. Wyrok jest prawomocny. Sygn. akt IIFSK 921/06 ALEKSANDRA TARKA aleksandra.tarka@infor.p

Jacek

3.2.2010 0:0:50

Re: Niezgłoszenie otrzymanej darowizny a przedawnienie

Oto cytat przeczący opinii prawnika piszącego powyższy artykuł czy jest ktoś kto może to wyjaśnić. Przedawnienie liczy się od chwili ujawnienia darowizny W przypadku powołania się na niewskazaną przez podatnika wcześniej darowiznę termin przedawnienia liczy się od tego momentu. W postępowaniu z tytułu nieujawnionych źródeł przychodów podatniczka ujawniła, że siedem lat wcześniej dostała darowiznę od byłego męża. Organy podatkowe wydały więc decyzję o opodatkowaniu darowizny. Podatniczka nie chciała zgodzić się z tym stanowiskiem. W jej ocenie nie można było opodatkować darowizny, o której poinformowała w postępowaniu dotyczącym nieujawnionych źródeł. Powodem było przedawnienie zobowiązania z tego tytułu. Organy podatkowe były innego zdania. Wyjaśniły, że prawo do opodatkowania darowizny ujawnionej po czasie wynika wprost z przepisów ustawy. Zgodnie z nimi, jeżeli podatnik powoła się na nieujawnioną wcześniej darowiznę, obowiązek podatkowy postaje z chwilą ujawnienia tego faktu. Nie można więc twierdzić, że zobowiązanie uległo przedawnieniu. Spór trafił do sądu administracyjnego. Podatniczka wska- zywała, że przepis, na który powołują się organy podatkowe, miałby zastosowanie, gdyby powołała się na darowiznę do czasu upływu pięcioletniego okresu przedawnienia zobowiązania. Sąd I instancji nie przyznał jej racji. Wyjaśnił, że zgodnie z literalną wykładnią przepisów organy miały prawo do domagania się podatku związanego z darowizną. Podatniczka zaskarżyła wyrok do NSA. W skardze kasacyjnej jej pełnomocnik podniósł, że darowizna nie była darowizną. Skarżąca informowała o tym, że pieniądze otrzymane od byłego męża były częścią działu majątku wspólnego. A skoro tak, to nie podlegały opodatkowaniu. NSA oddalił skargę. Co do kwestii oceny, jaki charakter miała czynność przekazania pieniędzy, wyjaśnił, że w skardze niewłaściwie sformułowano zarzut w tym zakresie. Co do przedawnienia, sąd podzielił stanowisko organów podatkowych. Wykładnia językowa jest jednoznaczna. Termin przedawnienia w przypadku ujawnionych, a wcześniej niezgłoszonych darowizn liczy się od momentu powołania się na ten fakt przed organami podatkowymi - podkreślił sąd. Wyrok jest prawomocny. Sygn. akt IIFSK 921/06 ALEKSANDRA TARKA aleksandra.tarka@infor.p

Marta

26.11.2009 20:2:3

Re: Niezgłoszenie otrzymanej darowizny a przedawnienie

W 2002r otrzymalam od meza 60 000zl i nie zglosilam do urzedu fin. tej darowizny. Czy w obecnym roku 2009 groza mi jakies konsekwencje?

Pokaż wszystkie komentarze (4)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: