Nieznany adres świadka

Pytanie:

"W sprawie o zapłatę konieczne jest przesłuchanie świadka, który mieszka za granicą. Nie znam jego adresu, ale znam osobę z rodziny świadka, która wie gdzie on mieszka, ale nie chce tego ujawnić. Czy w tej sytuacji sąd może zobligować rodzinę świadka do ujawnienia jego adresu?"

Odpowiedź prawnika: Nieznany adres świadka

Zgodnie z art. 258 k.p.c., strona powołująca się na dowód ze świadków obowiązana jest dokładnie oznaczyć fakty, które mają być zeznaniami poszczególnych świadków stwierdzone, i wskazać świadków, tak by wezwanie ich do sądu było możliwe.

Strona powinna podać imię, nazwisko i adres, pod którym świadek zamieszkuje. Sąd może wezwać do uzupełnienia lub sprecyzowania wniosku o dopuszczenie dowodu ze świadków, który nie spełnia wymagań przewidzianych w art. 258. Teoretycznie jest możliwe, że sąd zobowiąże określone osoby do ujawnienia adresu świadka, jednak w praktyce prawdopodobne jest raczej, że ze względu na niemożność wezwania świadka, dowód z jego zeznań nie zostanie dopuszczony.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika