Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że niedopuszczalne jest obniżenie kapitału zakładowego na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki (jak dopuszczalne jest to względem podwyższenia kapitału) bez zmiany umowy spółki.
Jak wynika z powyższego w celu obniżenia kapitału zakładowego zawsze konieczne jest podjęcie uchwały wspólników albo zarządu (zarząd może podjąć uchwałę o obniżeniu kapitału zakładowego w szczególnym przypadku - na podstawie art. 199 § 5 ksh), która stanowi zmianę umowy spółki. Co do zasady uchwałę o obniżeniu kapitału zakładowego podejmują wspólnicy, uchwała ta wymaga większości dwóch trzecich głosów (art. 246 § 1 ksh), jeżeli zaś uchwałę podejmuje zarząd (wyjątek), uchwała ta wymaga bezwzględnej większości głosów (art. 208 § 5 zd. 2 ksh).
Należy wskazać przede wszystkim na treść art. 16 ksh, zgodnie z którym rozporządzenie udziałem albo akcją dokonane przed wpisem spółki kapitałowej do rejestru albo przed zarejestrowaniem podwyższenia kapitału zakładowego jest nieważne.
Poprzez obniżenia kapitału zakładowego zostaną umorzone udziały wspólników. Umorzenie udziału w spółce z o.o. oznacza definitywne unicestwienie praw i obowiązków związanych z udziałem, a więc należy przyjąć, że jest to rozporządzenie udziałem. W związku z powyższy, naszym zdaniem, nie można dokonać obniżenia kapitału zakładowego w spółce z o.o. w organizacji ze względu na zakaz zawarty w art. 16 ksh.
Będą Państwo mogli dokonać odpowiedniego obniżenia, ale dopiero po rejestracji spółki wówczas też będzie konieczne przeprowadzenie postępowania konwokacyjnego.