Obniżenie wymiaru czasu pracy a urlop wychowawczy

Pytanie:

Według nowej ustawy, będąc na urlopie wychowawczym, mogę poprosić swojego pracodawcę o obniżenie mi wymiaru pracy do 1/2 etatu. Czy mogę to zrobić w każdej chwili będęc na urlopie wychowawczym? Czy pracując nie tracę wtedy prawa do urlopu wychowawczego? Czy również wtedy jestem tak samo chroniona jak na urlopie wychowawczym - czyli pracodawca nie może dać mi wypowiedzenia?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Możliwość ta nie wynika z żadnej nowej ustawy, ale z nowelizacji kodeksu pracy, która weszła w życie 29 listopada 2002 r. Został wtedy dodany do art. 186 § 3, któy stanowi: "Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie jej wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mogłaby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownicy." Prawo do obniżonego wymiaru czasu pracy przysługuje przez okres, w którym służy prawo do urlopu wychowawczego. Zgłoszenie wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy przez osobę uprawnioną do urlopu wychowawczego obliguje pracodawcę do uwzględnienia tego wniosku, jednakże, bez względu na treść wniosku, tylko do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego czasu pracy. Zmniejszenie wymiaru czasu pracy nie oznacza, iż pracownica (pracownik), wykonujący pracę w obniżonym wymiarze czasu korzystają w tym okresie z „częściowego” urlopu wychowawczego. Prawo do tego urlopu jest jedynie warunkiem niezbędnym do złożenia wniosku, a w konsekwencji do uwzględnienia go przez pracodawcę. Wykonywanie pracy w zmniejszonym czasie, w wyniku uwzględniania wniosku przez pracodawcę nie wpływa na prawo do urlopu wychowawczego i nie następuje w ramach tego urlopu. Skoro nie jest to więc korzystanie z urlopu wychowawczego, pracownicy nie przysługuje taka ochrona jak w czasie urlopu wychowawczego. Jeżeli chciałaby Pani skorzystać z możliwości obniżenia wymiaru czasu pracy opisanej powyżej, a rozpoczęła już Pani urlop wychowawczy, to w tym celu musiałaby Pani najpierw zrezygnować z dalszej części urlopu wychowawczego i dopiero w następnej kolejności złożyć odpowiedni wniosek.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

slawek

20.5.2013 13:32:54

korzystanie ze skroconego czasu pracy po urlopie macierzynskim vs pozniejszy urlop wychowawczy

prosze o informacje czy i w jakim czasie (do jakiego wieku dziecka) mozna skorzystac z urlopu wychowawczego po tym jak wczesniej korzystalo sie ze skroconego czasu pracy do 4/5 czy jest jakis zwiazek przyczynowy

phoebe

12.3.2010 11:38:52

Re: Obniżenie wymiaru czasu pracy a urlop wychowawczy

Ale czy to oznacza, ze w dowolnym moencie po obnizeniu wymiaru czasu pracy nie mozna wystapic o dalszy urlop wychowawczy?

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY